Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi mevcut geleneksel ve yeni kent dokusunun mekansal kullanım bağlamında biçim grameri analizi
Analysis of traditional and new urban textures with usage of space using shape grammer in Sivrihisar, Eskişehir
  1. Tez No: 531421
  2. Yazar: KADİR ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sivrihisar İlçesi geleneksel kent dokusunu özgün bir biçimde koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel ve yeni kentsel dokuyu bir arada barındıran Sivrihisar İlçesi'nde yapılan bu çalışmada kural tabanlı analiz yöntemi olan biçim grameri ile mekansal kullanım olan kamusal, yarı kamusal ve özel alan bağlamında kentin biçimleniş kurgusunun ve kent dokusunun yapı taşı olan konutların çözümlenmesi hedeflenmiştir. Kent mimari dil bağlamında çözümlenerek biçimleniş kuralları çıkarılmıştır. Yapılan çalışmada birbirlerinin devamı niteliğinde olan geleneksel ve yeni kent dokusunda, kentsel elemanlar arasındaki bağıntı, kurgusal kurallar bütünü ve odakların tespit edilmesi amacıyla biçim grameri ile soyutlanarak analiz edilmiştir. Geleneksel ve yeni kent dokusunun karşılaştırılması ile kenti biçimlendiren kurgunun çözümlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The district of Sivrihisar has preserved the unique qualities of its urban texture until today. Sivrihisar encompasses traditional and new urban textures together. This study is aimed to analyze the urban texture and traditional houses in the public, semi-public and private areas which are spatial usage with the shape grammar which is the rule-based analysis method. The city was resolved in the context of architectural language and the rules of formation were drawn. The relationship between the urban elements in the traditional and new city, which is the continuation of each other, has been abstracted and analyzed with the form grammar in order to determine the fictional rules as a whole. The comparison of the traditional and new city doctrine was aimed at analyzing the fiction that shapes the city.