41/Fussilet 9-12. ayetlerin yorumları çerçevesinde evrenin yaratılışı
The creation of the universe considered according to the 9-12th verses
  1. Tez No: 531423
  2. Yazar: SAKİNA ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kur'an'da yerlerin ve göklerin yaratılışına birçok kez değinilmiştir. Ancak yer ve göklerin yaratılışı yalnızca Fussilet suresinin 9-12.ayetlerinde detaylı bir şekilde yer almaktadır. Bu dört ayet İslam'ın başlangıç dönemlerinde Mekke'de, Allah'a inancı olmayanlara evrenin değerlerini peygamber aracılığıyla hatırlatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Fussilet suresinin dört ayeti bu bağlam ve amaçla Kur'an'da tek bir kez yer almaktadır. Fussilet suresi Havâmîm surelerinden biridir. Bu başlıkla anılan yedi surenin her birinde yer ve göklerin yaratılışına yer verilmiştir, ancak her surede bağlam farklıdır. Fussilet suresinin 9-12.ayetlerinde yer alan konuları tüm Kur'an içinde değerlendiren ve konulu tefsir yöntemiyle hazırlanan bu çalışmada öncelikle Kur'an'da konuyla ilgili ayetler tespit edilmeye çalışılmış,“gökler ve yer”ifadesi ile birlikte kullanılan ve“yaratma”anlamına gelen kelimeler (bede῾a, fetara, haleka) incelenmiştir. Bu çerçevede ayetlerin nuzûl zamanı ve yeri, anlamları, farklı ayetlerde nasıl kullanıldığı ve kaç defa tekrar edildiği, aralarındaki bütünlük belirlenmeye çalışılmış ve ayetlerde yer alan kavramlar tespit edilen tefsirler yardımıyla değerlendirilmiştir. Bu terimler ayetin içeriğine göre değişebilmektedir. Kullanılan terimlerin analizi ve kullanımlarına göre sınıflandırılması, terimlerin kendilerine has ibare ve görüşlerle kullanıldıklarını ve bunlara Kur'an'ın başka surelerinde yer verilmediğini göstermiştir. Analizin temel ilkesini doğrusallıktan ziyade simetri oluşturmaktadır. Yaratılışı ele alan ayetler yorumlanırken güncel bilimin ortaya koyduğu yaratılış evreleri de göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmamızda yalnızca yer ve göklerin yaratılışına yer veren ayetler incelenmiştir. Seçilen ayetler Kuran'da yer ve göklerin yaratılışını anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Quran mentions many times the creation of the Earth and the Skies. However the creation appears in details only in the 9-12th verses of the Fussilet sura. These four verses aims to remind at the early times of Islam the values of the Universe to miscreants through the Prophet in Mecca. The four verses of the Fussilet sura, that constitute the topic of this study, appear in this context and aim only once in the Quran. The Fussilet sura is one the Hawâmîm suras. All the seven suras that are named after this title mention about the creation of the Earth and the Skies but the context is different for each of them. In this study that was prepared according to the hermeneutical exegese method the topics that are mentioned in these four verses were evaluated considering the entire Quran. First the verses dealing with the creation were identified and the terms meaning create (bede'a, fetara, haleka) that were used with the expression the Earth and the Skies were listed. The revelation place and time of the identified verses along with their meaning and how the verbs were used in different verses with the number of their use were evaluated with the help of some tafsirs. . The verbs were found to be different according to the verse content. The analysis and classification of the terms that are used showed that they are specific to some context and are not used anywhere else in the Quran in a different context. The main principle of the analysis is not linearity but the presence of some symmetry. The verses that refer to the creation were interpreted considering the stages of the creation that contemporary science has identified. This study only focused on the verses that treat the creation of the Earth and the Skies. The chosen verses helped us to understand the creation of the Earth and the Skies mentionned in the Quran.