Kırıkkale ilinde yayılış gösteren Asteraceae familyasına ait bazı taksonların polen morfolojileri
Pollen morphologies of some taxa belonging to the family asteraceae distributed in kirikkale
- Tez No: 531422
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF MENEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Asteraceae familyasından 22 cinse ait 30 türün polen karakteri ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. İncelenen karakterler önemli ölçüde taksonlar arasında farklılık göstermiş olup, bunların taksonomik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Bu karakterlerden, polen büyüklüğü, şekli, tektum süslenmesi, diken veya dikenciklerin yüksekliği ve lakuna varlığı belirgin şekilde önemli taksonomik karakterler olarak dikkat çekmiştir. İncelenen polenler radyal simetrili, izopolar, trizonokolporat ve suboblat, oblat-sferoidal, prolat, subprolat ve prolat-sferiodal şekilde tespit edilmiştir. Taksonlar içerisinde en büyük polen Echinops orientalis'e ait iken en küçüğü Anthemis austriaca'ya aittir. İncelenen polenlerde tektum ekinat, mikroekinat-skabrat ve kısmen düz olarak tespit edilmiştir. Centaurea virgata, C. depressa ve C. urvillei türlerinde polen mikroekinat-skabrat yapıda ve düzdür; Cichorium intybus, Scorzonera cana, Tragopogon pratensis, Sonchus oleraceus, Taraxacum scaturiginosum, Crepis foetida ve C. alpina, Xanthium strumarium, Inula acaulis, Helichrysum arenarium, Conyza canadensis, Senecio vernalis, Anthemis austriaca, A. cretica, Achillea wilhelmsii, Onopordum turcicum, O. tauricum, Ptilostemon afer, Carduus nutans, C. pycnocephalus, Rhaponticum repens, Centaurea solstitialis, Crupina crupinastrum, Cnicus benedictus, Carlina corymbosa, Xeranthum annum ve Echinops orientalis türlerinde polen ekinat yapıdadır. Ekinat olan türlerden Cichorium intybus, Scorzonera cana, Tragopogon pratensis, Sonchus oleraceus, Taraxacum scaturiginosum, Crepis foetida ve C. alpina lakunalıdır.
Özet (Çeviri)
Pollen features of 30 species belonging to 22 genera of Asteraceaeae family were examined by light and scanning electron microscope. The characters examined differed significantly between taxa and it was determined that they have taxonomic importance. Amongst these characters, the pollen size, shape, tectum ornamentation, spines or spinules height, and presence of lacuna were remarkably important taxonomic characters. The pollens investigated are trizonocolporate, isopolar and with radial symmetry and suboblat, oblat-spheroidal, prolate, subprolate and prolate-spheroidal in shape. The largest pollenamongst the taxa studied belongs to Echinops orientalis and the smallest to Anthemis austriaca. The tectum is echinate, microechinate and partially smooth in the pollens investigated. In the species of Centaurea virgata, C. depressa and C. urvillei pollen microechinate and partly smooth; in Cichorium intybus, Scorzonera cana, Tragopogon pratensis, Sonchus oleraceus, Crepis foetida and C. alpina, Xanthium strumarium, Inula acaulis, Helichrysum arenarium, Conyza canadensis, Senecio vernalis, Anthemis austriaca, A. cretica, Achillea wilhelmsii, Onopordum turcicum, O. tauricum, Ptilostemon afer, Carduus nutans, C. pycnocephalus, Rhaponticum repens, Centaurea solstitialis, Crupina crupinastrum, Cnicus benedictus, Carlina corymbosa, Xeranthum annum and Echinops orientalis, it is echinate. Amongst the species with echinate pollen, in Cichorium intybus, Scorzonera cana, Tragopogon pratensis, Sonchus oleraceus, Taraxacum scaturiginosum, Crepis foetida and C. alpina it is with lacuna.