Ibn Sīnā's philosophical approach to Qurʾanic interpretation
Ibn Sina'nın Kur'an tefsirine felsefî yaklaşımı
- Tez No: 914444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAIRIL HUSAINI BIN JAMIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International Islamic University Islamabad (IIUI)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İbn Sînâ sadece büyük bir filozof ve hekim değil aynı zamanda Kur'ân ayet ve surelerini tefsir eden bir müfessirdir. Hemen hemen her alanda eser kaleme almış olan İbn Sinâ'nın Kur'an ve onun tefsiriyle ilgilenmemesi düşünülemezdi.Bu çalışma İbn Sina'nın Kur'an ayet ve surelerine yaklaşımını açıklamakta ve tefsir yönteminin özelliklerini ve sınırlılıklarını ortaya koymaktadır.Bu tez altı müstakil tefsir risalesini (Nur Suresi 35. ayet-Nur ayeti, Fussilet Suresi 11.ayet-Duman ayeti, A'lâ Suresi,İhlâs Suresi, Felâk ve Nâs Sureleri) esas alarak içerik ve karşılaştırmalı analizin yanısıra tarihsel analiz yöntemine dayanır.Bu çalışmanın bulgularına göre İbn Sīnā, din ile felsefeyi uzlaştırmak ve kendi felsefi düşünce ve bakış açısını ortaya çıkarmak amacına matuf Kur'an ayet ve surelerini seçmiştir. İbn Sînâ, ayet ve sûreleri yorumlarken ağırlıklı olarak 'dilsel tefsir', 'sembolik ve mecazî tefsir' ve 'işârî tefsir' gibi çeşitli tefsir türlerini içeren dirâyet tefsir metodunu kullanmıştır.Bu çalışma aynı zamanda İbn Sînâ'nın yaptığı tefsirin bâtınî yorumlar içerdiğini ve bazen öne çıkan diğer tefsir kitaplarıyla çeliştiğini de göstermektedir. Çalışmanın bir diğer bulgusu ise, İslam dünyasındaki açık, merkezi ve sistemli bilimsel tefsir anlayışının ilk kez Gazzâlî'de görüldüğü yönündeki genel varsayımın aksine, bilimsel tefsirin ilk örneklerini İbn Sînâ'nın vermesidir. İbn Sînâ, Kur'an ayetlerini kendi döneminin genel bilimsel kabulüne göre yorumlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Sīnā was not only a great philosopher and physician, but also a Qurʾanic commentator who interpreted verses and sūras. Ibn Sīnā had written in nearly every field. It was unthinkable for a Muslim philosopher to be uninterested in the Qurʾan and its interpretation. This study explains Ibn Sīnā's approach to the Qurʾanic verses and sūras and shows the characteristics and limitations of his method. The study is based on six independent exegetical treatises 1) The verse of Light/Nūr in Sūrah al- Nūr, 2) The verse of Smoke/Dukhān in Sūrah al-Fuṣṣilah,3) Sūrah al-A'lā, 4) Sūrah al-Ikhlās, 5) Sūrah al-Falaq,and 6) Sūrah al-Nās and relies on historical analysis as well as content and comparative analysis, leading to several research findings. According to the findings of this study, Ibn Sīnā chose Qurʾanic verses and sūras to represent his philosophical thought and perspective in order to reconcile religion and philosophy. In interpreting the verses and sūras, Ibn Sīnā mainly used hypothetical opinion exegesis (tafsīr bi al-ra'yī), which includes several types of tafsīr such as the 'linguistic tafsīr', the 'symbolic and metaphorical tafsīr' and the 'ishārī tafsīr'. This study also shows that the commentary of Ibn Sīnā contains esoteric (bāṭinī) interpretations and sometimes contradicts other prominent books of tafsīr. Another finding of the study is that contrary to the general assumption that the clear centralised, and systematised form of scientific tafsīr understanding in the Islamic world was first seen in al-Ghazzālī, Ibn Sīnā gives the first examples of scientific tafsīr. Ibn Sīnā interprets by reconciling the Qurʾanic verses with scientific accuracy according to the general scientific acceptance of his time.