Cumhuriyet Döneminde meydana gelen sel baskınları (1950-1970)
Sel functions in the Republican Period (1950-1970)
  1. Tez No: 531430
  2. Yazar: AHMET BURAK GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dünyada tarih boyunca çeşitli doğal afetler meydana gelmiştir Bunların içinde deprem, kuraklık, heyelan ve sel baskınlarının önemli bir yeri vardır. Sel baskınları dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana geldiği gibi, Osmanlı coğrafyasında da değişik tarihlerde görülmüş ve önemli ölçüde tahribat yapmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında da Türkiye'nin muhtelif yörelerinde sel baskınları meydana gelmiş, can ve mal kaybına sebep olmuştur. Türkiye'de sel baskınlarını konu alan ilk hukuki düzenleme Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmıştır. Bu çalışma Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 14 Ocak 1943 tarihinde kabul edilen 4373 sayılı Taşkın Sulara ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Yolları isimli kanundur. Bu Kanun 18 maddeden meydana gelmiştir. Diğeri de 15 Mayıs 1959 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yardımlara Dair Kanun'dur. Bu kanun 53 madde ve 10 bölümden meydana gelmiştir. Türkiye'de sel baskınları şiddetli yağmurlardan, eriyen kar sularından, akarsuların taşmasından, deniz ve göllerin yükselmesinden, barajlardan bırakılan sulardan her mevsim meydana gelmiştir. Ülkemizde meydana gelen sel baskınları insanların ve hayvanların ölmesine, ekili tarlaların ve ağaçların harap olmasına, muhtelif meskenlerin tahrip olmasına, şehirlerin alt ve üst yapı tesislerinin bozulmasına, her türlü sanayi tesisinin harap olmasına, kara ve hava ulaşımının durmasına, şehirlerin elektriksiz ve susuz kalmasına sebep olmuştur. Bunların yanında sel baskınları kitle haberleşme araçlarının tahrip olmasına da yol açmıştır. Sel baskını meydana geldiği zaman, merkezi ve yerel yönetimler tarafından afetzedeler için gerekli yardımlar yapılmıştır. Bunlar arasında afete uğrayan insan ve hayvanların kurtarılması, afetzedelerin barınma ve beslenmelerinin sağlanması gibi unsurlar bulunmaktadır. Ayrıca afetzedelerin felaket mahallinden tahliye edilmeleri de önemli bir gayret gösterilmiştir. Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de sel baskını meydana gelme ihtimali olan yerleşim birimleri felaketten evvel veya sonra, başka mahallere taşınmıştır. Devlet tarafından bu insanlara mesken yapımında destek olunmuştur. Mesken yapımında ihtiyacı olan insanlara kredi de verilmiştir. Ayrıca inşaat malzemesi yardımı yapılmıştır. Afetzedelerin bankalara olan borçları da belli bir süre için ertelenmiştir. Bunun yanında devlet sel baskınlarını önlemek için, önemli yatırımlar da yapmıştır. Bunların başında da çok amaçlı barajların inşa edilmesi gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, various natural disasters have occured in the world. Earthquakes, droughts, landslides and floods have an important place in these. Flood raids have been observed in various regions of the world, as well as in Ottoman geographical history and have caused considerable damage. In early years of the Republic, flooding has occurred in various parts of Turkey, it has led to loss of life and property. The first legal arrangement subject to flood raids in Turkey, was made in the early years of the Republic. This study was accepted by Turkey's Grand National Assembly on 14 January 1943 with No. 4373 and named Ways of Protection Against Flood Waters Flood Raids. This law has come to the fore of 18 items. Other was accepted by Turkey's Grand National Assembly with No. 7269 on 15 May 1959, and named The Law about Assistance and Measures to be Taken for Disasters Affecting General Life. This law has come to the fore in 53 articles and 10 sections. Floods have occurred in Turkey from heavy rain, melting snow waters, overflowing of rivers, rising of the sea and lakes, the water released from the dam every season. The floods in our country caused; the death of people and animals, destruction of cultivated fields and trees, destruction of various dwellings, deterioration of lower and upper buildings of cities, destruction of all kinds of industrial facilities, stopping of land and air transportation, and the cities being electricityless and waterless. In addition, floods have led to the destruction of mass communication tools. When the flooding occured, the central and local governments provided necessary assistance for the victims. These include the rescue of people and animals and the provision of shelter and food for the victims of disasters. Also an important effort has been made to evacuate victims of the disaster from catastrophe area. Settlement units that has possibility of flooding were moved to other neighborhoods before or after the disaster during Republican Period in Turkey. The state supported these people in the construction of the dwelling. Also loans were given to needy people who are construction house. In addition, construction material assistance was provided. The debts to the banks of the disaster victims have also been postponed for a certain period of time.In addition, the state has made significant investments to prevent floods. The first of these is the construction of multi-purpose dams.