Savaş, Patriyarka ve kapitalizm:Türkiye'de bulunan Suriyeli kadınlar örneği
War, Patriarchy and capitalism: A case study on Syrian women in Turkey
- Tez No: 531434
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında, Suriye'deki iç savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan ve halen Türkiye'de bulunan Suriyeli kadınlar örneği üzerinden savaş, kapitalizm ve patriyarka ilişkisi incelenmiştir. Bu anlamda genel olarak toplumsal cinsiyet ve patriyarkal kapitalizm kavramları üzerinde durulacaktır. Yeni bir hayat kurma umuduyla savaştan kaçarak sığınmacı konumuna gelen Suriyeli kadınlar, göç esnasında olduğu kadar, mülteci kamplarında ya da“öteki”kimlikleriyle kamp dışında zor ekonomik koşullar altında, sefalet içinde hayatta kalmaya çalışırken, cinsel istismar ve insan tacirlerine karşı savunmasız hale gelmektedir. Özellikle Türkiye'nin 2011 yılında olduğu gibi büyük nitelikte bir kitlesel göç akını için alt yapısının yeterli olmaması ve Suriyelilerin hukuki statülerinin 22 Ekim 2014'te Geçici Koruma Yönetmeliği yayımlanana kadar geçen sürede belirlenememiş olması patriyarkal kapitalist bir kaos ortamında Suriyeli kadınları şiddet, yoksulluk, sömürü ve istismarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu nedenle, Şanlıurfa ve Bolu illerinde bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 24 ayrı Suriyeli kadın ile derinlemesine mülakatlar yapılmış ve elde edilen veriler sivil toplum örgütlerinin raporları ile desteklenerek, patriyarkal kapitalizmin Suriyeli kadınların yaşam mücadelesine, kimlik ve cinsiyet deneyimlerine etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Kadınların savaş ve göç deneyimlerindeki farklılıklar onların mekan algılarını şekillendirmektedir. Patriyarkal kapitalizmin Suriyeli kadınlar üzerindeki etkisi, ucuz iş gücü olarak kullanılma ve kadın bedeninin metalaşması şeklinde görülmektedir. Ataerkil toplum yapısı ve toplumsal baskılar hem Suriyeli hem de Türkiye'deki kadınların mağduriyetlerini pekiştirmektedir. Bu nedenle analiz esnasında Türk toplumunun penceresinden de bakılarak karşılıklı etkileşimleri ortaya konmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master's thesis, the relationship between war, capitalism and patriarchy were examined over the sample of Syrian women in Turkey who escape from the civil war in Syria. In this sense, generally the concepts of gender and patriarchal capitalism will be emphasized. The Syrian women who have escaped from the war in the hope of starting a new life are becoming vulnerable to sexual exploitation and human trafficing, as well as during migration, in refugee camps or with their“other”identities accompaniying them outside of the refugee camps either, under difficult economic conditions while trying to survive in poverty. Especially, Turkey's infrastructure hasn't been sufficient enough to afford a great quality of mass migration influx as it was in 2011 and the Syrians legal status could not be determined until publication of the Temporary Protection Regulation on 22 October 2014 lead to confront Syrian women with violence, poverty, exploitation and abuse in patriarchal capitalist chaotic atmosphere. In this sense, in-depth interviews were conducted with 24 Syrian women living in provinces of Şanlıurfa and Bolu. The field work was supported by reports of civil society organizations and the effect of patriarchal capitalism on the women's struggle for life, their gender and identity experiences have been tried to be analyzed. The differences in war and migration experiences of women affect their spatiality. The influence of patriarchal capitalism on Syrian women is seen being used as cheap labor and as commodification of female body. The patriarchal social structure and social oppressions reinforce the victimization of women Syrian and Turkish either. Therefore, it was tried to reveal the interaction between the Turkish society and Syrian refugees by looking local people's window during the analysis.