Hegzakloro siklohegzan izomerlerinin mekanokimyasal yöntemlerle giderimlerinin araştırılması
Investigation of the removal of hexachlorocyclohexane isomers using mechanochemical process
- Tez No: 531458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mevcut çalışmada; ilk aşamada t-HCH'ın yüksek kütlesel oranda saf reaktif olarak CaO varlığında, yüksek hızlı gezegen hareketli bilyalı değirmende katı-katı reaksiyonla giderimi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise CaO varlığında yüksek giderim verimlerinin optimum açıdan elde edilmesi amacına yönelik olarak optimizasyon çalışması yürütülmüştür. Ardından farklı inorganik atıklar (kömür uçucu külü, atık refrakter tuğla ve döküm kumu) ve farklı endüstriyel materyalin (portland çimentosu) CaO yerine reaktif olarak kullanılabilirliği araştırılmış ve bu çalışmada en hızlı giderim verimini sağlayan inorganik materyal seçilerek reaksiyon sonrasında oluşan proses kalıntısının tekrar kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla beton üretiminde ikame materyal olarak kullanımı hem mekanik hem de çevresel açılardan araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, degradation of t-HCH was performed by solid-solid reaction in a high speed planetary ball mill with the existence of high mass ratio of CaO. In the second step, optimization of process conditions according to high degradation ratios was carried out. Afterwards, substitution of CaO with inorganic wastes (coal fly ash, waste refractory brick, foundry sand) and different industrial material (ordinary Portland cement) was studied. The process residue of the most efficient substitute was further investigated for its re-use as a raw material in mortar production from mechanical and environmental perspective.