Skuamoz hücreli deri kanserinde vitamin D reseptörünün, kalsiyuma duyarlı reseptörün ve β-kateninin protein düzeyinde araştırılması
Investigation of the protein level of vitamin D receptor, calcium-sensing receptor and β-catenin in skin squamous cell carcinoma
- Tez No: 531459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Skuamöz hücreli deri kanseri (SHK), melanom dışı deri kanserleri arasında görülme sıklığı artan, epidermisden köken alan malign, invaziv bir tümördür. Bu tümörler güneşten zarar görmüş ciltteki keratinositlerin prolifrerasyonu ve farklılaşmasının bozulması sonucu oluşmaktadır. Keratinosit proliferasyonu ve farklılaşması vitamin D, Wnt/β-katenin sinyal yolunun dahil olduğu birkaç faktör tarafından düzenlenmektedir. Bu çalışmada vitamin D reseptörü (VDR), kalsiyuma duyarlı reseptör (CaSR) ve β-katenin (CTNNB1) protein seviyelerinin skuamoz hücreli deri kanseri üzerinde etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hasta ve kontrol grubu doku örneklerindeki VDR, CaSR ve β-katenin protein seviyeleri immünohistokimya (IHC), floresan-immunohistokimya (FIHC) ve western blot (WB) yöntemi ile analiz edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda VDR ve β-katenin protein ekspresyonları arasında Bağımsız Örnekleme T Testine göre istatistiksel olarak anlamlı fark (sırasıyla; p=0,006, p=0,012) olduğu, CaSR için ise anlamlı fark (p=0,326) olmadığı belirlenmiştir. İmmünohistokimya çalışmasından elde edilen bulguların Tek Yönlü ANOVA Testine göre analizleri şu şekildedir. Hasta dokuları kendi içinde değerlendirildiğinde VDR ve β-katenin ekspresyon oranları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p=0,980). Hasta örneklerindeki VDR ekspresyon oranları ile kontrol VDR, kontrol CaSR, kontrol β-katenin ve hasta CaSR oranları karşılaştırıldığında aralarındaki farkın (sırasıyla; p=0,016, p=0,002, p=0,005, p=0,003) anlamlı olduğu bulunmuştur. β-kateninin hasta grubundaki ekspresyonu ile kontrol VDR, kontrol CaSR, kontrol β-katenin ve hasta CaSR oranları arasındaki farkın (sırasıyla; p=0,003, p=0,0001, p=0,001, p=0,001) anlamlı olduğu belirlenmiştir. IHC yöntemi ile elde edilen VDR ve β-katenin ekspresyon oranları WB sonuçları ile desteklenebilirken, CaSR için WB bantları gösterilememiştir. Elde edilen bulgular, SHK'de VDR ve β-kateninin ekspresyon oranlarının hastalık üzerinde etkilerinin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Squamous cell skin cancer (SCC) is a malignant and invasive tumor which is originated from epidermis with a high incidence among non-melanoma skin cancers. These tumors is formed from sun damaged skin keratinocytes due to impaired proliferation and differentiation function of keratinocytes. Keratinocyte proliferation and differentiation is regulated by a number of factors including vitamin D, Wnt / β-catenin signaling pathway. In this study, we aimed to determine whether vitamin D receptor (VDR), calcium-sensing receptor (CaSR) and β-catenin (CTNNB1) protein levels have an effect on squamous cell skin cancer. For this purpose, VDR, CaSR and β-catenin protein levels in tissue samples of patient and control group were analyzed by immunohistochemistry (IHC), fluorescence-immunohistochemistry (FIHC) and western blot (WB) method. It was determined that the difference between VDR and β-catenin protein expression levels in the patient and the control groups were statistically significant (p= 0.006, p= 0.012, respectively), but not for CaSR (p= 0.3326) according to Independent Sampling T Test analysis. The results obtained from the immunohistochemistry study are as follows according to One-Way ANOVA Test analysis. There was no significant difference between VDR and β-catenin expression rates in patient tissues (p=0.980). When VDR expression rates in the patient samples were compared with control VDR, control CaSR, control β-catenin and patient CaSR ratios, the difference were found to be significant (p =0.016, p =0.002, p =0.005, p =0.003, respectively). It was determined that the difference between β-catenin expression in the patient group and control VDR, control CaSR, control β-catenin and patient CaSR ratios were a significant (p= 0.003, p= 0.0001, p= 0.001, p= 0.001, respectively). While the VDR and β-catenin expression rates obtained by the IHC method could be supported by WB results, the WB bands for CaSR could not be shown. The findings suggest that expression rates of VDR and β-catenin in SCC may have an effect on the disease.