Orta sakarya nehri üzerindeki çoklu barajların yönetimi
Management of multi dams in the middle sakarya river
- Tez No: 531464
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH DOĞAN, DOÇ. DR. MÜCAHİT OPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Su kaynakları planlaması ve yönetimi çok boyutlu ve karmaşık bir süreçtir. Bu kapsamda çok barajlı havzada birçok amaç için su yönetimi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, Orta Sakarya havzasında bulunan enerji üretimi amaçlı barajlarda optimal enerji üretimi üzerinedir. Burada havzada bulunan baraj sistemi için matematiksel ilişkiler tanımlandıktan sonra, sistem üzerine optimal enerji üretim amaçlı optimizasyon modeli kurulmuştur. Modelde ardışık yaklaştırmalı dinamik programlama optimizasyon tekniği kullanılmıştır. Modelde amaç fonksiyonu iki aşamalı olup, ilk aşamada aylık kurak dönem akımlarıyla güvenilir enerji en büyüklenmesi ve ikinci aşamada ise elde edilen güvenilir enerji modelde kısıt olarak kullanılıp, toplam enerji en büyüklenmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen sonuçlar ile havza için önceden planlanan çalışmalar karşılaştırıldığında, kurulan optimizasyon modelinin daha iyi sonuç ürettiği görülmüştür. optimizasyon modelinde, en büyük hacme sahip barajın enerji en büyüklenme sürecini kontrol ettiği ve yönettiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Water resources planning and management is a multidimensional and complex process. In this context, water management is important for many purposes. This study focuses on the optimal energy production in dams for energy production in the Middle Sakarya River. After defining the mathematical relationships for the dam system in the basin, an optimization model for optimal energy generation has been established on the system. In the model, sequential approximation dynamic programming optimization technique is used. In the model, the objective function consist of two-stages, in the first stage it is aimed to increase the maximum energy with the monthly dry-term currents and to increase the total energy by using the reliable energy model as a constraint in the model. When the results obtained and the previously planned studies for the basin were compared, it was seen that the installed optimization model produced better results. In the optimization model, it is observed that the dam with the largest volume controls and manages the energy maximization process.