Sakarya havzası (plio-kuvarterner) güney kesimi holosen istifinin sedimanter özellikleri ve jeolojik evrimi
Sedimentary chracteristics and geological evolution of the holocene succession in the southern part of the plio-quaternary Sakarya basin, NW Anatolia, Turkey
  1. Tez No: 150066
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAKARYA HAVZASI (PLÎO-KUVATERNER) GÜNEY KESİMİ HOLOSEN İSTİFİNİN SEDİMANTER ÖZELLİKLERİ VE JEOLOJİK EVRİMİ Ahmet DOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilimdalı Danışman: Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Sakarya Havzası, Doğu Marmara Bölgesi'nde KAFZ (Kuzey Anadolu Fay Zonu)'nun kuzey kolu üzerinde, karmaşık bir çek -ayır depolanma yeridir. Açılımı KAFZ ile kontrol edildiğinden Geç Pliyosen-Kuvaterner yaşlı kırıntılı tortul dolgusu, tektonizmanın sedimantasyon üzerindeki etkilerini yansıtır. Karapürçek Fm. (Geç Pliyosen-Orta Pleyistosen), Kirazca Fm. (Geç Pleyistosen) ve Sakarya Fm. (Holosen) ile temsil edilen dolgu kalınlığı 335 metre kadar olup bunun en üstteki 60 m'lik bölümü (Sakarya Fm.) Holosen'e aittir ve göreceli hızlı bir depolanma ürünüdür. Sakarya Havzası'nın Holosen tortulları; baskın tane boyu orta kum-ince silt aralığında, ince- orta kalın tabakalı, tutturulmamış, kil-siltleri esmer, kumları açık san rengi ile belirgin, örtü şeklinde tüm havzayı kaplamaktadır. 60 m'lik stratigrafik kalınlığı, sondajlardaki fesiyes değişmeleri, radyometrik yaşlar ve morfolojik yorumların birleştirilmesiyle bulunmuştur. Tortul yapı, organik madde kapsamı ve tane boyu incelemelerine dayanan fesiyes ayırımları, sırasıyla, taşkın düzlüğü, kanal, kanal set üstü ve bataklık tortullarının egemen olduğunu ortaya koyar. Fasiyesler yanal yönde devamsız, takat çevrimler halinde olup kanal gezinmelerini işaret eder. Son yüzyıllık morfoloji kayıtlan, flüviyal ve tektonik tesirlerle Sakarya Nehri'nin hızlıca yer değiştirdiğini göstermektedir. Yanal yöndeki kanal göçlerinin hızı günümüze doğru azalmıştır ve Sakarya Nehri bugün için geçmişe göre daha düşük mendereslenmeye sahiptir. Sakarya Havzası halen aktif olan Arfiye Fayı ile D-B yönünde, kuzey ve güney kesimler olarak bölünmüştür. Holosen depolanması, kuzey kesimlerde daha hızlı ve çoğunlukla taşkın düzlükleri şeklinde iken, güney kesimlerde göreceli daha yavaş, kanal ve alüvyon yelpazelerinin egemenliğinde olmuştur. 2004, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sakarya Havzası, Holosen, Kuzey Anadolu Fayı, Sakarya Nehri, Arifiye Fayı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SEDIMENTARY CHARACTERISTICS AND GEOLOGICAL EVOLUTION OF THE HOLOCENE SUCCESSION IN THE SOUTHERN PART OF THE PLIO-QUATERNARY SAKARYA BASIN, NW ANATOLIA, TURKEY Ahmet DO?AN Ankara University The Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI The Sakarya Basin which is situated on the northern branch of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) in the Eastern Marmara region is a complex pull-apart depocenter. Because its formation is controlled by the fault, the Late Pliocene-Quaternary clastic infill of the basin reflects the effects of tectonics on sedimentation. The infill which is represented by Karapürçek Fm (Late Pliocene-Middle Pleistocene), Kirazca Fm (Late Pleistocene) and Sakarya Fm (Holocene) is about 335 m-thick. The upper 60 m of this sequence (Sakarya Fm) is of Holocene age and is the result of relatively rapid fluvial deposition. The Holocene deposits of the Sakarya Basin consist of alternations of middle to thick bedded, unconsolidated sediment of clays, silts and sands that cover the eutire basin. The dominant grain size is in the range of medium sand-fine silt; the clay-silts and sands are prominent with dark red and light yellow colour, respectively. The thickness of the Holocene deposits is determined by the drillings, radiometric datings and morphological interpretations. The facies described based on sedimentary structures, organic matter content and grain size analysis reveal the dominance of floodplain, channel, natural levee and swamp sediments, in turn. The facies are discontinuous laterally but cyclic in character and implies migration of channels. The morphological records of the last 100 years show that the Sakarya River has rapidly changed its course under tectonic and fluvial influences. The rate of the lateral channel migration has decreased recently and the Sakarya River has a lower rate of meandering at present with respect to its geological history. The Sakarya Basin is divided in east-west direction by the active Arifiye Fault. Holocene deposition is faster on the northern section in form of floodplains, whereas, in the southern section it is relatively slower and observed as channel and alluvial fens. 2004, 75 pages KEY WORDS : Sakarya basin, Holocene, North Anatolian Fault, Sakarya River Arifiye Fault