Assessment of the hydrological alterations and environmental flows in sakarya watershed, Turkey
Sakarya havzasında hidrolojik müdahalelerin ve çevresel akışların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 672879
  2. Yazar: CANSU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, ELOHA yöntemi seçilerek Sakarya havzası için holistik bir çevresel akış değerlendirmesi yapılmıştır. Havza içerisinde seçilmiş olan hedef akım gözlem istasyonları (AGİ) noktalarında, günlük doğal akım verisi kullanılarak en önemli çevresel akış bileşenleri hesaplanmıştır. Ayrıca, havza içerisindeki insan baskıları dolayısıyla meydana gelen hidrolojik müdahaleler de değerlendirilmiştir. Birleşik Devletler Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS) yaklaşımı ile akım doğallaştırması yapılmıştır. Akım Süreklilik Eğrisi (FDC) üzerindeki 18 doğal akım değeri (Q0.1-Q99.9) üç yöntemin kombinasyonu kullanılarak hesaplanmıştır. Q1-Q85 değerleri SPSS yazılımı ile“Çoklu Doğrusal Regresyon Modelleri”koşularak; Q1'den küçük değerler Drenaj Alanı Oranı (DAR) yöntemi uygulanarak; ve Q85'ten büyük değerler ise artarda akım değerleri arasında regresyon yapılarak hesaplanmıştır. QPPQ yöntemi ile, hesaplanan 18 akım değeri arasında interpolasyon yapılmış, günlük doğal akımlar elde edilmiştir. Model performansı Akım Süreklilik Eğrisi (FDC) akım değerleri ile R2, NSE ve PBIAS parametreleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Uygulanan doğallaştırma yönteminin (bölgesel regresyon modellemesi ve QPPQ yöntemi) tahmin performansı ise, NSE parametresi ile değerlendirilmiştir. NSE değerleri, Akım Gözlem İstasyonu (AGİ) karakteristikleri arasındaki fark ile tahmin performansının ters orantılı olmasından dolayı seçilen kaynak AGİ'lerin kritik olduğunu göstermiştir. Hidrolojik müdahale değerlendirmesi IHA/RVA kullanılarak yapılmıştır. 32 IHA/RVA indikatörü, tüm insan müdahaleleri nedeniyle doğal akım rejiminde önemli değişikliklerin meydana geldiğini göstermiştir. Bu kapsamda, Sakarya Nehri'nin çevresel akış gereksinimi 34 Çevresel Akış Bileşeni (EFC) parametresi ile önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a holistic environmental flow assessment (EFA) adopted from the ELOHA framework is performed for the Sakarya Watershed. The most significant environmental flow events were quantified using natural streamflow data estimated at the selected target streamflow gages. Also, hydrologic alterations due to several human pressures were assessed. The U.S. Geological Survey approach was adopted as the streamflow naturalization methodology. 18 FDC exceedance probability percentile flows (i.e., Q0.1-Q99.9) were naturalized combining three approaches. Multiple linear regression models were developed using SPSS software to calculate Q1-Q85; Drainage Area Ratio (DAR) method was used to calculate Q85. The QPPQ method was implemented to interpolate these 18 estimated percentile flows to generate daily natural streamflows. The model performance was evaluated by R2, NSE and PBIAS calculated from the FDC percentile flows. The predictive performance of the entire naturalization methodology (i.e., regional regression modeling + QPPQ method) was evaluated by NSE between the estimated and measured daily natural streamflows. The NSE values indicated the source gauge selection procedure is critical because the difference between gauge characteristics and the prediction performance are inversely correlated. The hydrologic alteration assessment was performed by the Indicators of Hydrologic Alteration (IHA) – Range of Variability Approach (RVA). The 32 IHA/RVA indicators demonstrated that all anthropogenic pressures have significantly changed the natural streamflow dynamics. With this regard, the environmental flow requirements of the Sakarya River were proposed using 34 Environmental Flow Components (EFCs) parameters.