Çok seviyeli yapısal eşitlik modellemesi ve bir uygulama
Multilevel structural equation modeling and an application
  1. Tez No: 531466
  2. Yazar: ERTAN AKGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapısal eşitlik modellemesi (SEM), sebep-sonuç üzerine kurulan hipotezleri test etmek amacıyla kullanılan istatistiksel modelleme yöntemidir. Günümüzde elde edilen verilerin karmaşık ya da hiyerarşik yapıda olduğu gözlemlenmektedir. Bu durumda çok seviyeli yapısal eşitlik modellemesi (MSEM) kullanılmaktadır. Çok seviyeli yapısal eşitlik modellemesi, iç içe geçmiş (hiyerarşik) verileri grup içi ve gruplar arası bileşenlerine ayırıp analiz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ve Singapur'da eğitim gören öğrencilerin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 Fen, Matematik ve Okuma Becerisi Okuryazarlığı Testi'nde göstermiş oldukları performansı çok seviyeli yapısal eşitlik modellemesi yöntemi kullanarak analiz etmektir. Araştırmanın kitlesini uygulamaya katıldıkları tarih itibariyle yaşları 15 ile 16 arasında değişen en az altı yıllık örgün eğitimi tamamlamış Türk ve Singapurlu öğrenciler oluşturmaktadır. Türk ve Singapur öğrencilerinin, PISA-2015 verilerine göre eğitim performanslarının öğrenci ve okul seviyesinde farklılaşıp farklılaşmadığı Mplus paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucu olarak, hem Türkiye hem de Singapur için oluşturulan modelin, iyi uyum gösteren çok seviyeli bir yapısal eşitlik modeli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural equation modeling (SEM) is a statistical modeling method, which is used to test hypotheses based on cause and effect. Today, it is observed that some of the obtained data are complex or hierarchical. In this case, a multi-level structural equation modeling (MSEM) have been used. The multi-level structural equation modeling analyzes the nested (hierarchical) data by dividing into within-group and between-groups components. The aim of this study is to analyze the performance of Turkish and Singaporean students in Mathematics, Reading and Science, on the Program for International Student Assessment (PISA) 2015 using a multi-level structural equation modeling method. The population of the research consists of Turkish and Singaporean students who completed at least six years of formal education, whose ages between 15 and 16 as of the date of their participation. According to the PISA-2015 data, the educational performances of Turkish and Singaporean students are analyzed at the student level and school level by means of the Mplus package program. As a result of analysis, it is determined that the created model for both Turkey and Singapore is a multi-level structural equation model with good fit.