Dijital dönüşümün örgütsel çevikliğe etkisi
The effect of digital transformation on organizational agility
  1. Tez No: 778999
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüz iş dünyasında işletmeler rekabet avantajı elde ederek kar marjlarını artırmak için çeşitli arayışlara girmişlerdir. Bu arayışın en büyük destekçilerinden biri de gelişen teknolojik yeniliklerdir. Gelişen teknoloji işletmeleri iş yapış şekillerini değiştirmeye mecbur bırakmaya başlamıştır. Teknoloji beraberinde yeni kavram ve uygulamaları getirmiş; işletmeler ise bu yeniliklere uyum sağlamak ve bu yenilikleri kendi lehlerine fırsata çevirmek için mücadele etmektedirler. Teknolojik gelişmelerle iş dünyasına giren kavramların başında hiç şüphe yok ki dijitalleşme ve dijital dönüşüm gelmektedir. Dijital dönüşüm yönetsel süreçlerden, insan kaynaklarına, tedarik zincirinden üretim sistemlerine, bilgi teknolojilerinden finansa kadar pek çok işletme fonksiyonunun yeniden yapılanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu gereklilikle birlikte işletmelerin ataletten kurtulup çevik olmaları da önem kazanmıştır. Bu önemlilikten hareketle; dijital dönüşümün örgütsel çevikliğe olan etkisinin araştırılması ve dijital dönüşüm ve örgütsel çeviklik arasında nasıl bir ilişkinin olduğunun ortaya konulması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu amaçla işletmelerin dijital dönüşüm olgunluk seviyesini ölçebilecek bir olgunluk modeli geliştirilmiştir. Araştırma İSO500/1000 listesinde yer alan Türkiye'nin en büyük işletmelerine uygulanmış ve araştırmaya 409 işletme katılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan işletmelerin dijital dönüşüm olgunluk seviyesi 4.44, örgütsel çeviklik seviyeleri ise 4.65 bulunmuştur. Araştırmada yapılan yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarına göre dijital dönüşümün örgütsel çevikliği etkilediği (β=.89, p=.000) ve dijital dönüşüm ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelasyon analizleri sonucuna göre de aralarında pozitif yönlü ve kuvvetli bir ilişki olduğu (r=.76, p=.000) istatistiksel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, companies have sought to increase their profit margins by gaining competitive advantage. One of the biggest supporters of this search is the developing technological innovations. Developing technology has begun to force companies to change their way of doing business. Technology has brought with it new concepts and applications; On the other hand, companies struggle to adapt to these innovations and turn these innovations into opportunities in their favor. There is no doubt that digitalization and digital transformation are the leading concepts that enter the business world with technological developments. Digital transformation has revealed the necessity of restructuring many business functions, from managerial processes to human resources, from supply chain to production systems, from information technologies to finance. With this requirement, it has become important for companies to get rid of inertia and be agile. Based on this importance; this study was conducted in order to investigate the effect of digital transformation on organizational agility and to reveal the correlation between digital transformation and organizational agility. For this purpose, a maturity model has been developed that can measure the digital transformation maturity level of companies. The research was applied to Turkey's largest companies in the ISO500/1000 list and 409 companies participated in the research. As a result of the research, the digital transformation maturity level of the companies participating in the research was found to be 4.44 and their organizational agility level was 4.65. According to the results of structural equation modeling (SEM) conducted in the research, digital transformation affects organizational agility (β=.89, p=.000) and according to the results of correlation analyses conducted to determine the correlation between digital transformation and organizational agility, there is a positive and strong correlation between them (r=.76, p=.000) were determined statistically.