Kamusal alanın dönüşümü bağlamında dijital platformlarda kadın hareketleri: Dijital topuklar ve 5 Harfliler web sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının incelenmesi
Women's movements on digital platforms in the context of transformation of public sphere: An examination of 'Dijital topuklar' and '5 Harfliler' websites and social media accounts
  1. Tez No: 531498
  2. Yazar: ELİF PINAR ACİYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojinin gelişmesi insanlık açısından birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Bu yeniliklerden biri de kamusal alan kavramının teknoloji ile yeniden yorumlanması ile ortaya çıkmıştır. Teknolojinin ortaya çıkardığı yeni kamusal alan kavramı bireyleri etkileyerek, toplumsal hareketler boyutunda değişimlere neden olmuştur. Bu yeni kamusal alan kavramının sanal kamusal alan olarak adlandırılması ve tartışılmaya başlanması, dijitalleşmenin toplumsal boyutunu anlamak açısından önem arz etmektedir. Sanal kamusal alanlarda bireylerin kitleler halinde etkinlikler düzenlemeleri de dijital aktivizm kavramını ve dijital aktivist hareketleri doğurmuştur. Bu çalışmada kamusal alanın dönüşümü bağlamında dijital platformlarda gerçekleşen kadın hareketleri ele alınmıştır. Teknoloji ile birlikte başka bir boyut kazanan kadın platformlarının ve hareketlerinin bu bağlamda interneti kullanma ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada örneklem olarak Dijital Topuklar ve 5Harfliler kadın platformları seçilmiştir. Platformların web siteleri ve sosyal medya hesapları, içerik analizi yöntemi ile incelenerek, kadın hareketlerinin teknoloji ile birlikte değişimi analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, teknolojinin kadın hareketlerini pozitif olarak etkilediği sonucuna varılmış ve bu bağlamda ortaya çıkan sanal kamusal alanlarında kadın hareketleri açısından verimli kullanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology has brought many innovations to humanity. One of these innovations was the reinterpretation of the concept of public sphere with technology. The concept of new public sphere created by technology influenced individuals and caused changes in the size of social movements. Calling the concept of this new public sphere as a virtual public sphere and starting to be discussed is important to understand the social dimension of digitalization. Organizing events in masses of people in virtual public spheres has also led to the concept of digital activism and digital activist movements. In this study, the movements of women on digital platforms in the context of the transformation of public sphere are discussed. In this context, the use of the ınternet and the women's platforms and movements, which gained another dimension with technology, were examined. Digital Heels and 5Harfliler female platforms were chosen as the sample in the study. The websites and social media accounts of the platforms were analyzed with content analysis method and the change of women's movements with technology was analyzed. According to the data obtained, it is concluded that the technology positively affects the women's movements and it has been found that the virtual public spheres that emerged in this context are used efficiently in terms of women's movements.