Ahmet Kaçar'ın şiirlerinde radikal imgeler
Radical image in Ahmet Kaçar's poetry
- Tez No: 531497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİ AŞKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İmge sözcüğü, sanat ve bilim dünyasında geniş bir yelpazede kullanılan bir kavramdır. Günlük hayatta kullandığımız kalıplaşmış metaforların çoğu, imgesel ifadelerdir. İmge üzerinde gerek tanım gerekse sınıflandırma hususlarında farklı görüş ve düşünceler mevcuttur. Bu sebeple her ne kadar imge kavramı bir sorunsal haline gelse de İmge, zihinlerde kurulan resimler ve görüntüler olup şiirin anlamını, yapısını etkileyen, şiire farklı bakış açıları kazandıran bir kavramdır. İmgenin oluşumunda şairin dış dünyaya ait gözlemleri, sanatçı duyarlılığı, hayal gücü, nesneler arasında kurduğu bağıntılar ön plandadır. Bu nedenle imge, şairlerin üslup incelemelerinde önemli bir yere sahiptir. Üslup, şairin özgün tasvir ve anlatım gücünü ifade eder. Şairin bilinçli şekilde oluşturduğu imgeler, onun üslup dünyasıyla yakından ilgilidir. İmgenin oluşmasında sözcüklerin anlam değiştirmesi başta gelen husustur. Dolayısıyla şiirdeki imgeler, günlük dilde pek kullanılmayan, farklı anlam kategorilerine bağlı sözcüklerin şaşırtıcı ve orijinal biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkarken, bu durum özellikle şairlerin şiirlerde, kendine özgü bir bilinç oluşturmasına yani poetik bir duruşa yol açmaktadır. Her şair gibi Ahmet Kaçar'da şiirlerinde kullandığı imgelerle, hem üslup dünyası açısından hem de poetik duruşu açısından ayrı bir yerde durur. Özellikle zihinsel çatışma durumlarının ifadesi için oldukça uygun bir ortam sağlayan radikal imgeler, Kaçar'ın şiirlerinin ana temini oluşturan aşk, yalnızlık ve ölüm gibi temlere yeni açılımlar sağlarken, bu temlerin uyandırdığı duygusal ve düşünsel çatışmalar çok katmanlı ikiliklerin/zıtlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kendi duygu ve düşüncelerini bu çatışmaların perspektifinde belli bir ahenkle açıklama ya da iletme yolunu tercih ederken; ses ve sözcük tekrarlarına, kelimelerin çağrışımlarına, mecazlı, tezatlı, çok katmanlı ve çokanlamlı sözcüklere de yer vermektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, Kaçar'ın şiirlerinde sığındığı ve hayal evrenini dolduran bu duygusal ve düşünsel çatışma durumlarıyla, kullandığı radikal imgelerin çıkış noktaları belirlenirken; aynı zaman da bu imgelerin aşk, yalnızlık ve ölüm gibi temlerle bağlantı olarak şiire nasıl yansıdığı ve hangi kaynaktan hareketle üretildiği incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada, Kaçar'ın şiirlerinde yer alan imgeler tasnif edilerek poetik yaklaşımı çözümlenmeye çalışılmış ve kullanılan imgelerin incelenmesinde H.Wells'in 'Poetic İmagery' adlı çalışmasında yer alan imge tasnifi esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Images of the word, a concept used in a wide range of art and science in the world. Most of the stereotyped metaphors we use in everyday life are imaginary expressions. There are different opinions and opinions on image and classification. For this reason, although the concept of image becomes a problematic, images are images and images established in minds, and this is a concept that influences the meaning and structure of poetry and gives different viewpoints to poetry. In the formation of the image, the observations of the poet from the outside world, the sensitivity of the artist, the imagination, and the relations he established between the objects stand out. For this reason, the image has an important place in the style of poets. The style refers to the original depiction and expression power of the poet. The images created by the poet consciously are closely related to the stylistic world. Changing the meaning of words in the formation of the image is the main concern. Therefore, the images in the poem emerge from the surprising and original use of words that are not used in everyday language and are bound to different categories of meaning, this situation leads to poetic poetry, in particular poetry, which creates a specific consciousness. Like every poet, Ahmet Kaçar stands in a separate place both in terms of his style and poetic stance by the images he uses in his poems. The radical images, which provide a very suitable environment for the expression of mental conflict situations, provide new expansions to the themes of love, loneliness and death, which are the main sources of Kaçar's poems, and the emotional and intellectual conflicts aroused by these themes will lead to the emergence of multilayered / contradictions. While preferring to express or convey their own feelings and thoughts with a certain harmony in the perspective of these conflicts; it also includes sound and word repetitions, connotations of words, metaphorical, contrasted, multilayered and multicolored words. Therefore, in this study, the emotional and the intellectual conflict situations and imagination that fills the universe refuge in Kaçar's poetry, it uses when determining the starting point of radical image; at the same time, it is tried to examine how these images are reflected in poetry as a connection with the themes of love, loneliness and death and from which source they are produced. Also in the study, the images in the poems of Kaçar's are classified and tried to analyze the poetic approach and in the examination of the images used, the image in the work named im 'Poetic İmagery' in by H.Wells was taken as the basis.