İzmir ili örneğinde kentsel gelişmenin tarımsal alan kullanımına etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3472
  2. Yazar: GÜLBİN HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
- 228 - ÖZET Dünyada son JfO yıldır sanayileşmenin ülke düzeyin de kalkınma hızının arttırılması, yaşam standardının yük seltilmesi, yeni iş olanaklarının sağlanması gibi konula ra çözüm getirebileceği kanısı, öz.ellikle gelişmekte olan ülkelerde gerekli altyapı ve teknik personel hazırlığı ta mamlanmadan sanayiye yönelik yatırımların, daha verimli ol duğu gerekçesiyle büyük kentlere kaydırılmasına, yol açmış tır. Sanayileşmenin getirdiklerine ek olarak, kırsal ke simdeki sosyo-ekonomik yapının boz.uk olmasa, gizli işsiz lik, kamu hizmetlerinin yetersizliği v.b. sorunlar nedeniy le kırsal nüfusun büyük bölümü kentlere göç etmiş; buna sos yal, fiziksel ve ekonomik yönlerden hazır bulunmayan kent lerde hızlı ve sağlıksız, bir kentleşme olgusu ortaya çık mıştır. Bu olgu, sanayileşmeye paralel olarak kentlerde yo ğunlaşan nüfusun, beslenme, barınma, rekreasyon, v.b. ihti yaçlar için kentsel arazi, kullanımlarının artmasıyla daha da hızlanmıştır. Bununla birlikte, tarımsal faaliyetler, canlılığın devamı için gereklidir. İnsanlar, beslenme ihtiyaçlarını, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddelerden başkalarıyla kar. şilayabilecekleri bir yol buluncaya kadar, tarımsal faali yetler ve üretim, önemini bugün olduğu gibi gelecekte de ko. ruyacaktır. Ancak tarımsal faaliyetler için olduğu kadar, diğer bütün kullanımlar için de gerekli olan; ekosistem öğeleri ni barındıran, yenilenemeyen bir doğal kaynak olan toprak lar, yanlış arazi kullanımları, planlama hataları ve koor dinasyon eksiklikleriyle yitirilmektedir.. Tarım toprakları nın en belirgin biçimde yok edildiği yerler, hızlı ve sağ-- 229 - lıksız kentleşme süreci içinde bulunan kentsel alanlar ol maktadır. Bugün hemen her ülkede olduğu gibi, Türkiye'de ve îz_ mir' de de sağlıksız kentleşmeye ve buna bağlı olarak tarım sal alanların amaç. dişi kullanımına neden olan karakteristik ler, - Nüfus artişr, - Sanayileşme^ - Büyük ölçekli kamusal yatırımlar ve - Turizm 'dir. îzmir, 1950 yılından bu yana yapılan planlamaların dı şında hızlı ve sağlıksız bir kentleşme sürecinde bulunmakta dır. Bu nedenle îzmir Büyüksehir Bütünü içerisinde 1972-1987 yılları arasındaki tarımsal alanı kaybı 22520ha»dır. îl bütü nünde ise 1972-1985 yılları arasında 118.221ha tarımsal alan, kentsel araziye dönüşmüştür. Böylece tarımsal topraklar doğ rudan yitirilmekle beraber, sanayi, kentsel aktiviter ve tra fikten kaynaklanan kirliliklerin de baskısı altındadır. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerin en önemli öğesi o- lan toprakların kabiliyetlerine uygun, ekonomik ve rasyonel kullanılması, tüm toplumu ve ekosistemi yakından ilgilendir mektedir. Topraklar; yenilenemeyen ve çoğaltıl amay an kaynak lar olarak korunarak kullanılmalıdır. Buradan hareketle top rak politikaları ve yaptırım gücü fazla yasa ve yönetmelik ler dikkatle ve en kısa sürede çıkarılarak uygulanmalı; uygu lamaların, devlet, ilgili kuruluşlar, uzman kişiler ve en. ö- n emi isi kamuoyunca denetlenmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 230 - SUMMARY In the world during the last 40 years, with the opinion that industrialization can solve the subjects like increasing the speed of development over the country level, increasing the living standart and supplying the new working possibilities, especially in the developing countries without completing the required infrastructure and technical personnel preperations, the investments oriented to industry with the productivity justification are established in metropolitens. In rural society, in addition to subjects occured during industrialization becaase of bad socio-economic structure, hidden unemployement, insufficient public stili ty and so on, most of the rural population has - immigrated to the big cities. So in these metropolitens which are not ready suchatmigrotion cose, as social, physical and economical, a fast and unhealty urbanization occured. This fact has goined more speed when the usage of Q city land is increased for compensating the necessities of alimentation, inhibition and recreation of the population becoming dense parallel to urbanization. However, agricultural ax: ti vites are needed for continuing animation. Agricultural activites will protect their importance in future like today up to the time when the people find a way for compensating their alimentation necessities other than the vegetal and animal oriented materials. The, land, which is required for all other usage near the agricultural activiteB, is a natural but unrenovatable resource«-It includes ecosystem elements. But, because of incorrect land usage, planning faults and coordination absents, these agricultural lands are missing. The most evident form for annihilating agricultural lands can be seen- 231 - in the urban areas in fast and unhealthy urbanization period. Today, as in the every country, in Turkey and in Izmir the characteristics, for unhealthy urbanization and usage of agricultural areas out of target related to this are - increasing population - industrialization - Great Public investments (infrustructure, dam, airport, sewerage) - Tourism İzmir, from the year of 1950 is in a fast and unhealthy urbanization period out of the -plannings.Because of this reason between 1972 and 1987 the lost amount of agricultural area in central îzmir is 22520ha. Between 1972 and 1985 in İzmir city entire 11822lha agricultural area has changed to urban area. Thus, agricultural lands are to be lost directly also they are in the press of pollution occuring from industry, urban activities and traffic. Because of this reason, the economical, rational usage of these areas according to their ability, which are the most important elements of agricultural activities is closely concerned the whole public and ecosystem. Lands must be protectively used knowing that they can not be renewed and increased. With this point of view land policies, laws having excess sanction power and regulations must be put into effect as soon as possible and applied carefully.- 232 - Also it has to be provided that the applications must be controlled by government, related establishments and mostly by the public.