Türkiye'nin hegemonik güç ile ilişkisi: ABD ve ÇHC'nin karşılaştırılması
The relation of Turkey with the hegemonic power: A comparison of USA and PRC
  1. Tez No: 531512
  2. Yazar: EMRE ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Çin'in hegemonik yükselişinin Türkiye-Çin ilişkilerine etkilerini incelemektir. Yapılan araştırma Soğuk savaş dönemi Türkiye-ABD ilişkileri, Çin'in son yıllarda yükselişi ve bu yükselişin iki kutuplu sisteme yol açacağı hususları göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Tez Soğuk Savaş dönemindeki Türkiye-ABD ilişkilerini inceleyerek Çin'in hegemonik güç olduğunda Türk-Çin ilişkilerinin nasıl etkileneceğini sorgulamaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Soğuk Savaş döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişimi açıklanmıştır. Türk-Amerikan ilişkilerinin başlangıcı, siyasi, ekonomik ile askeri ilişkilerin gelişimi ve karşılaşılan sorunlar bu bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde Çin'in yükselişi incelenmiştir. Çin'in Mao döneminde yapılan başarısız hamlelere karşın Deng dönemi ve sonrasındaki liderlerin yaptığı reformlar sonucu Çin'in dünya tarihinde görülmemiş ekonomik kalkınması irdelenmiştir. Ayrıca Çin geliştirdiği uluslararası ilişkilere yönelik alternatifleri olan Barışçıl Yükseliş, Harmonik Dünya ve Pekin Konsensüsü araştırılmıştır. Üçüncü bölümde Çin'in hegemonik güç olmasının Türkiye ile ilişkilerine etkisi değerlendirilmiştir. Çin'in yükselişi sonucunda siyasi, ekonomik ve askeri ilişkiler derinden etkilenecektir. Bu çerçevede Çin Türkiye açısından var olan ilişkilerin daha da geliştirilmesi gereken ve Türk dış politikası açısından Batı dışında önemli bir alternatif olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of China's hegemonic rise within Turkey-China relations. Research takes into account the US-Turkey relation during the Cold War, the Rise of China and the matters within the Rise of China which lead to the world's bipolar system. While the thesis examines the Turkey-US relations during the Cold War, it also questions how Turkish-Chinese relations are affected by the China's hegemonic power. The thesis consists of three parts. The first chapter describes the development of Turkey-US relations. The beginning of Turkish-US relations, the development of political, economic and military relations and the problems encountered are explained in this section. The second chapter examines the rise of China. Despite the unsuccessful maneuvers during China's Mao era, the economic development of China in the world's history has been explored as a result of the reforms made by the leaders of the Deng era and later. In addition, the Peaceful Ascension, Harmonic World and Beijing Consensus with alternatives to international relations developed by China were also evaluated. In the third chapter, The impact of China's hegemonic power on Turkey-China relations is evaluated. As a result of the rise of China, political, economic and military relations is deeply affected. In this context, it is found that the Turkey-China relations should be improved and as for Turkey alone, this relation would be an important alternative to the relations with the West.