Β-glukan ilavesi ile fonksiyonel çikolata çeşitlerinin (sütlü, bitter, beyaz ve sürülebilir kakaolu fındık kreması) geliştirilmesi
With addition of β-glucan functional types of chocolate (milk, dark, white and spreadable hazelnut cream with cocoa) development
  1. Tez No: 531513
  2. Yazar: EYLEM TEMEL ÖZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Fonksiyonel gıdalar, temel beslenme gereksinimlerini karşılamanın ötesinde sağlığa faydalı gıdalar olarak kabul edilir. Bu çalışmada, diyet lif kapsamında bulunan β-glukanlar, kaynağına göre değişmekle birlikte kolesterol ve kan şekerini düşürme, kilo verme, bağışıklığı düzenleme gibi sağlık üzerine birçok etkileri olması nedeniyle çikolata çeşitleri ve kakaolu fındık kremasının bileşiminde biyoaktif bileşen olarak kullanılarak, fonksiyonel gıda geliştirilmiştir. Yulaf, arpa ve ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) olarak 3 farklı kaynaktan elde edilmiş β-glukan konsantratlarınınsütlü, bitter, beyaz çikolata çeşitleri ve sürülebilir kakaolu fındık kreması bileşiminde %5, %10 ve %15 oranlarında şeker ikamesi olarak yer almasının, ürün kalite parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen örneklerde başlıca kalite parametreleri olarak partikül büyüklüğü, kül miktarı, nem miktarı, su aktivitesi, tekstür özellikleri, duyusal özellikler, renk, çiçeklenme, reoloji özellikleri ve erime profili incelenmiştir. Ayrıca β-glukankonsantratlarında nem, kül ve toplam β-glukan miktarları belirlenerek örneklerde β-glukan miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Functional foods are considered to be beneficial foods in addition to meeting basic nutritional requirements. In this study, functional food was developed as a bioactive component in the composition of chocolate varieties and spreadable cocoa hazelnut cream due to various effects on health such as decreasing cholesterol and blood sugar, weight loss and immunity while varying depending on the source of β-glucans in dietary fiber. Product quality parameters of β-glucan concentrates obtained from 3 different sources as oats, barley and yeast (Saccharomyces cerevisiae) as sugar substitutes in 5%, 10% and 15% ratios in dark, milk, white chocolate varieties and spreadable cocoa hazelnut cream composition the effects on them have been examined. Particle size, ash content, moisture content, water activity, texturing properties, sensory properties, color, blooming, rheology properties and melting profile were investigated as main quality parameters in the obtained samples. In addition, amounts of β-glucan in samples were calculated by determining the amounts of moisture, ash and total β-glucan in β-glucan concentrates.