Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerde internet bankacılığından yararlanma düzeyinin analizi
The analysis of level of internet banking usage in SME's operating in Turkey
- Tez No: 531539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, günlük yaşantımızın içine işleyen internet ile gelişen bir sistem olan“ internet bankacılığının”KOBİ'ler tarafından kullanımı incelenmiştir. Çalışmada iki ana kavram ele alınmıştır: İnternet Bankacılığı ve KOBİ. İnternet bankacılığı; geleneksel bankacılık anlayışının terk edilerek, elektronik ortamda bankacılık hizmetinin sunulduğu bir sistemdir. KOBİ ise, az sermaye ile kurulan, beden gücü ile çalışmanın yoğun olduğu bir şirket yapılanmasıdır. İnternet bankacılığı teknolojik gelişmeler neticesinde günümüzde oldukça sık kullanılan bir uygulamadır. Çünkü kullanıcıları herhangi bir banka şubesine bağımlı kalmamakta, bankacılık işlemlerini diledikleri yerden, diledikleri zamanda yapmalarına olanak sağlamaktadır. Ayrıca internet bankacılığı sisteminde masraflar, geleneksel bankacılık sistemine göre oldukça düşüktür. KOBİ'ler bankalar için oldukça önemli bir müşteri kitlesidir. Çünkü sayıları oldukça fazla ve ekonomik olarak gelişmeye ve geliştirmeye çok müsait bir yapılanmaya sahiptirler. Bu yüzden bankalar, KOBİ'lerin isteklerine hızlı cevap vermek zorundadırlar. Çünkü istekleri karşılanmayan KOBİ'ler diğer bankalarla çalışma yoluna gidebilirler. Bu çalışmanın amacı, bir bankacılık hizmeti olan internet bankacılığının, KOBİ'ler tarafından ne derecede ve sıklıkta kullanıldığını ölçmektir. Bu doğrultuda rassal olarak seçilen 124 KOBİ'yle yüz yüze ve elektronik posta yolu ile ulaşılıp, anket çalışması yapılmıştır. Yeni kurulan ve daha genç bir dinamiğe sahip olan KOBİ'lerin internet bankacılığı kullanmaya daha yatkın oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this studying is analyzed that with our daily life including and improving the system of internet banking by using SME. This studying embraces two important concept: Internet Banking ande SME. Internet banking is a system that by abondoning the traditional banking understanding. It presents by servicing on the electronic media. On the other hand, SME is a company structuring that founded with less fund but more physical strongth. Internet banking is an application that used usually at the present time because of the technological advances. Because it provides a chance to its users that they are not to addict any branch bank and do their works everywhere their want. Also, expenditures are really low in th internet banking. SME's is really important customer mass for the banks. Because, they have structuring that it is convenient to improving and by improved, also their numbers are quite much. So, the banks have to give quick reply to the SME's, how often and what extent. In this direction a questionnaire study was performed with 124 SME's by choosen at randomly. It was done with face to face and e-mail. SME's, newly-established and having younger dynamics, are more prone to using internet banking. To this conclusion is reached.