Cumhuriyet Dönemi dergilerinden Güney Sanat dergisi ve edebi çevresi
One of the Republic Era journals Güney Art journal and its literary environment
  1. Tez No: 531540
  2. Yazar: MUSA TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada kültür, sanat ve edebiyat dergilerinden birisi olan Güney Aylık Sanat Dergisi ve Edebi Çevresi incelenmektedir. Çalışmaya 1950-1975 yılları arası Türk dergiciliğine genel bir bakış ile giriş yapılmıştır. Giriş bölümünde 1950-1975 yılları arasında yayın hayatında olan dergiler verilmektedir. Bu dönem 1950-1960 ve 1960- 1975 olmak üzere iki döneme bölünerek incelenmektedir. Çünkü siyasal ve toplumsal olarak büyük değişimlerin yaşandığı bu iki dönem, basın ve yayıncılık alanında da iki farklı oluşumun gelişmesine neden olmaktadır. Birinci bölümde ise Güney Aylık Sanat Dergisi'nin serüveni, amacı, çizgisi, muhteva ve içerik özellikleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Güney Aylık Sanat Dergisi'ndeki türlerin istatiksel dağılımı ve yıllara göre çıkan dergi sayıları verilmektedir. Güney Aylık Sanat Dergisi'nin dili ve tür başlıklarına göre içerik özellikleri incelenmektedir. Dönemin dil anlayışı belirlendikten sonra Güney Aylık Sanat Dergisi'nin dili üzerinde durulmaktadır. Güney Aylık Sanat Dergisi şiir ağırlıklı bir dergi olduğundan 1950-1975 yılları arasındaki şiir anlayışları üzerinde durularak Güney Aylık Sanat Dergisi'nin şiir anlayışı belirlenmeye çalışılmaktadır. Şiir dışında Güney Aylık Sanat Dergisi'nde yer alan diğer türler de incelenerek derginin edebi çehresi belirlenmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde dergide yer alan metinlerden bazıları seçilerek çalışmaya dâhil edilmiştir. Üçüncü bölümde Güney Aylık Sanat Dergisi'nin indeksi, yazar soyadlarına göre tablo olarak çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Güney Monthly Art Journal, which is one of the cultural, art and literary journals, and its literary environment is examined. The introduction of the study begins with a general overview to Turkish Journalism between 1950-1975. The journals that were published in the period between 1950-1975 are given in the introduction section. This period is examined in two divided periods: 1950-1960 and 1960-1975. Because these two periods in which the political and social changes were experienced caused the development of two different organizations in the field of press and publishing. In the first chapter, the aim, the line, the content and content features of Güney Monthly Art Journal are tried to be determined. It shows the range of the genres in Güney Monthly Art Journal and the number of journals published each year. The language of Güney Monthly Art Journal, and the content characteristics according to the genres are examined. After the conception of the language of this period is determined, the language of Güney Monthly Art Journal is worked on. Since Güney Monthly Art Journal is a poetry-based journal, it is tried to determine the conception of poetry of Güney Monthly Art Journal by focusing on the conception of poetry in the period between 1950-1975. Beside the poetry, the other genres in Güney Monthly Art Journal are examined in order to determine the literary aspect of the journal. In the second chapter, some of the texts in the journal have been selected and included in the study. In the third chapter, the index of Güney Monthly Art Journal is released as a chart according to the surnames of the authors.