İstanbul Topkapı Sarayı ve Türk İslam Eserleri Müzesinde bulunan Siyer-i Nebi yazmalarına ait minyatürlerdeki melek tasvirleri
Miniatures on angel describes situated İstanbul's Topkapi Palace and Turkish İslamic Works Museum in the Siyer-i Nebi
- Tez No: 531573
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk ve İslam Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
“İstanbul Topkapı Sarayı ve Türk İslam Eserleri Müzesinde Bulunan Siyer-i Nebi Yazmalarına Ait Minyatürlerdeki Melek Tasvirleri”başlıklı bu tez çalışmasında söz konusu yazmalarda yer alan melek tasvirleri tüm yönleriyle ele alınmıştır. Siyer-i Nebi, Darir tarafından 14. yüzyıl sonunda Mısır'da Memlük Sultanı Berkuk için, Türkçe yazılmış bir eserdir. Yazılışından hemen hemen 200 yıl sonra Osmanlı Sultanı III. Murat, eserin resimli nüshasını istemiştir. Saray nakkaşhanesinde 1595 yılında altı cilt olarak hazırlanmıştır. Günümüze beş cildi gelen bu eser; Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatını ayrıntılarıyla anlatır ve içerisinde 700'e yakın tasvir yer alır. İslam sanatında tek örnek olan Siyer-i Nebi hakkında ayrıntılı ve toplu bir çalışma ilk kez Zeren Tanındı tarafından yapılmıştır. Topkapı Sarayı müzesinde TSMK H.1221, TSMK H.1222, TSMK H.1223 nolu orijinal nüshalar yer alırken, Türk ve İslam Eserleri Müzesinde ise Dublin Chester Beatty Library'de bulunan nüshanın kopyası TİEM 1974 nolu nüsha yer almaktadır. Tezimizde kısaca söz konusu yazmalara ve nakkaşlara ilişkin bilgiler verilmiş, esas olarak da bu eserlerde yer alan melek tasvirleri ele alınmış ve melekler her yönüyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Angel Depictions of the miniaturets belonging to the inscriptions of the Siyer-I Nebi in Istanbul Topkapi Palace and the Turkish Islamic Art Museum”, the descriptions of the Angels contained in the writings were discussed in all aspects. 14. by Siyer-i Nebi, Darir at the end of the century, Mamluk Sultan in Egypt is a work written in Turkish for Berkuk. Almost 200 years after the spelling of the Ottoman Sultan III. Murat asked for a picture copy of the work. It was prepared as six volumes in the palace Nakkaşhane in 1595. This work from five volumes to the present day; Hazrat Muhammad's life is described in detail, and there are around 700 depictions. The only example in the art of Islam was a detailed and collective study of the Siyer-I Nebi was first performed by Zeren. The Topkapı Palace Museum contains the original copies of TSMK H. 1221, TSMK H. 1222, TSMK H. 1223, and the copy of the Turkish Islamic Art Museum, which is located in the Dublin Chester Beatty Library, is located in the copies of Tiem 1974. In our thesis, we were briefly given information about the manuscripts and the Nakkas, and the angels depicted in these works were discussed and the Angels were evaluated in every aspect