Türkiye'de gayrimenkul piyasası ve bir yatırım aracı olarak gayrimenkul
Real estate market in Turkey and real estate as an investment tool
  1. Tez No: 531572
  2. Yazar: ZEHRA ZEYNEP GÜMRÜKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Önemli ve etkin bir yatırım aracı olarak gayrimenkul, son yıllarda büyük bir gelişim kaydetmiştir. Gayrimenkul sektörü, yeni faktörler ve ürünler ile birlikte büyümüştür. Her ne kadar 2008 yılındaki küresel finansal kriz gayrimenkul sektörünü tehdit etmiş olsa da 2010 yılı sonrasında bir toparlanma gözlemlenmiştir. Bu toparlanma sürecinde, bireysel ve kurumsal yatırımcıların gayrimenkul üzerinde artan ilgisinin de büyük bir etkisi olmuştur. Özellikle bireysel yatırımcılar için güvenilir bir yatırım aracı olan gayrimenkul, diğer gayrimenkul araçları ile de sürekli olarak karşılaştırılmıştır. Bu noktada temel kriter bireysel bütçeler için en uygun olanı tespit edebilmek olmuştur. Türkiye'de de son yıllarda gayrimenkul sektörü büyük bir önem kazanmıştır. Bireysel yatırımcılar temelinde, gayrimenkulün yatırım aracı olarak Türkiye'de yükseliş trendinde olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında temel amaç, gayrimenkulün bir yatırım aracı olduğuna dair tespitlerde bulunmak ve gayrimenkule dayalı bir sermaye piyasası aracı olarak ihraç edilen gayrimenkul sertifikası uygulaması incelenerek sertifikaların bugünkü durumuna ilişkin bir değerlendirme yapmaktır. Bu vesile ile çalışmanın birinci bölümünde gayrimenkul kavramının genel çerçevesine yer verilmiştir. İkinci bölümde, küresel ve yurtiçi ekonomik gelişmelere paralel olarak gayrimenkul sektörünün durumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise gayrimenkulün bir yatırım aracı olarak kabul edilmesi konusundaki etmenlere Türkiye temelinde yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise gayrimenkulün menkul kıymetleştirilmesini sağlayan gayrimenkul sertifikalarının mevzuatımızdaki yeri ve uygulaması açıklanmış ve yeni düzenlemelerle gerçekleştirilen ilk sertifika ihracının dayandığı Park Mavera III projesi kapsamında SWOT analizi yapılarak ihracın şu andaki durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an important and effective investment tool, real estate has recorded a great development in the last years. Real estate sector has grown with new factors and new products. Although the global financial crisis in 2008 threated the real estate sector, after the year of 2010 there was observed a recovery. In this recovery process, increasing attention of individual and institutional investors on real estate has also a great effect. In particular, real estate, which is a reliable investment tool for personal investors, is compared with the other investment tools continuously. Right in this point, the basic purpose is about to decide the most suitable one for individual budgets. In Turkey, real estate sector has also gained importance in the last years. It is seen that, real estate sector as an investment area was in a rising trend in the basis of individual investors. In this study of thesis, the basic purposes are to identify that the real estate is an investment tool and to make an assessment regarding the current status of the real estate certificates by examining the implementation of certificates issued as a real estate based capital market instrument. Hereby, the general frame of real estate concept has been located in the first chapter of study. In the second chapter, the situation of real estate has been investigated as parallel to global and domestic economic developments. In the third chapter, there are the factors which are related the investment tool role of real estate on the basis of Turkey. In the fourth and last chapter, the position in our legislation and application of the real estate certificate providing the securitization of the real estate has been explained, and the current situation of the certificates has been evaluated by carrying out a SWOT analysis within the scope of Park Mavera III project that constitutes the first issuance of the certificates with the new legislation.