Dördüncü sanayi devrimi ve Türkiye ekonomisi: Ulusal yenilik sistemi çerçevesinde bir inceleme
The fourth industrial revolution and Turkey: A study in the framework of the national innovation system
  1. Tez No: 531577
  2. Yazar: ONUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
18. yüzyıla kadar oldukça yavaş ve evrimsel bir biçimde gelişen teknoloji, son 250 yıl içerisinde ivmesini arttırmış ve sanayi devrimleri olarak ifade edilen değişimlere neden olmuştur. İngiliz kömür madenlerinde buharlı makinelerin gürültüsüyle başlayan sanayileşme süreci, ulusal kültürünü bilimsel heves ve teknik buluşlara verilen desteklerle şekillendirmiş ülkelerde, mobil teknolojiler ve akıllı algoritmalar sayesinde yeni bir devrimin eşiğindedir. İşte bu çalışmada bu yeni teknolojiler incelenmiş ve Türkiye ekonomisine olası etkileri üzerinde durulmuştur. İlk olarak tarihsel süreç, ardışık sanayi devrimleri başlığı altında incelenmiştir. Ardından dördüncü sanayi devriminin genel amaçlı teknolojileri açıklanmıştır. Son olarak ise, Türk Ulusal Yenilik Sistemi incelenmiş ve akabinde Türkiye ekonomisi iktisadi gelişme, istihdam ve dış ticaret konu başlıklarında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda iktisadi gelişme ve dünya ekonomisinde söz sahibi bir ülke olmayı amaçlayan Türkiye'nin, Ulusal Yenilik Sistemini dördüncü sanayi devriminin genel amaçlı teknolojileri ekseninde yapılandırması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology, which has evolved quite slowly and in an evolutionarily way until the 18th century, has increased its momentum in the last 250 years and has caused changes called as industrial revolutions. The process of industrialization, beginning with the noise of steam engines, is on the verge of a new revolution in countries that shaped national cultures with the support of scientific enthusiasm and technical inventions. This study focused on the effects of these new technologies on Turkey's economy. First, the historical process has been examined under the title of industrial revolutions. Then, general-purpose technologies of the fourth industrial revolution are explained. Finally, Turkish National Innovation System was examined, and economic development, employment and foreign trade has been evaluated in the context of Turkey's economy. As a result of the study, it was emphasized that the National Innovation System should be structured on the axis of general purpose technology.