Kafa travmalı hastalarda TRISS puanı hesaplamanın hemşirelerin klinik karar vermesine etkisinin incelenmesi
Examination of nurses' clinical decision impact of calculating TRISS score in patients with head trauma
  1. Tez No: 531578
  2. Yazar: SEVGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, kafa travmalı hastalarda TRISS (Travma ve Yaralanma Ciddiyeti Skoru) hesaplamanın hemşirelerin klinik karar vermesine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma, 1 Mart-30 Mayıs 2018 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden ve yazılı onam veren 20 acil servis hemşiresi ve örneklem büyüklüğü power analiz ile belirlenen toplam 225 travma hastası ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilimdalı'nda yapılmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında bilgilendirilmiş gönüllü olur formları, hasta tanıtım formu, hemşire bilgi formu, travma skorlama sistemi ve klinik karar verme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı yüzde, ortalama (X), standart sapma (Sd), Kruskal-Wallis Testi, Spearman Kolerasyon Analizi, Mann-Whitney U Testi, İşaretli Wilcoxon Testi, Bağımlı İki Grup Ortalaması Student t-testi ve McNemar Testi kullanılmıştır. Hemşirelerin %70'i daha önce travma hastasına yaklaşım konusunda eğitim almış ve eğitim alan hemşirelerin %50'sinin bu eğitimi çalıştığı kurumda aldığı saptanmıştır. Daha önce travma eğitimi almış olmanın TRISS puanı hesaplanmasında klinik karar vermeye etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p=0,1). Hemşirelerin, araştırma öncesi klinik karar verme puan ortalaması 95,15±9,37 iken araştırma sonrası puan ortalaması 116,9±7,63 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has aimed to study the effect of TRISS (Trauma and Injury Severty Score) on nurses' clinical decision making in cranial traumatized patient. The research was carried out by 20 emergency department's nurses who has been participating in the study voluntarly between March the 1st and May the 30th , 2018 at ER Service at Ege University Hospital with a total of 225 trauma patients which sample size has been determined by power anlaysis. Informed consent form, patient identification form, nurse information form, trauma scoring system and clinical decision-making scale were used for the gathering of the research data. Percentage Analysis, Spearman's Correlation Analysis, Mann-Whitney U Test, Marked Wilcoxon Test, Two Sample t-Test and McNemar Test has been used for evaluating of the data. 70% of the nurses had previously been educated to approach the trauma patient and 50% of these nurses educated in the same institution which those are currently working. It has been determined that to be educated in approaching to trauma patient does not make significant impact on clinical decision making in applying TRISS (p=0,1). The average score of pre-trial clinical decision making was 95.15 ± 9.37 for nurses, and the average score after the research was 116.9 ± 7.63.