Hemofili tanılı çocuğun anne-babası olmak:Nitel bir çalışma örneği
Being a parent of a child diagnosed with hemophilia:A qualitative study
  1. Tez No: 531602
  2. Yazar: RUÇHAN YÖNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemofilik çocuğa sahip anne-babaların hastalık sürecinde neler yaşadıklarını (tanı, tedavi, okula başlama, ergenlik gibi), nasıl etkilendiklerini, yaşam akışındaki değişikliklerini, deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada, hemofili tanısı almış çocuğu olan anne-babaların yaşam deneyimlerini çok boyutlu olarak incelemek ve bu bağlamda yaşamlarına etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı niteliksel araştırma tiplerinden fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Polikliniği'nde hemofili tanısıyla kayıtlı çocuklardan görüşmeyi kabul eden 4 anne, 3 baba ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile sosyo-demografik ve hastalık süreci ile ilişkili hasta özelliklerini (tanı süresi, son bir yılda hastaneye yatma deneyimi, sayısı, tedavi sonuçları/faktör düzeyi gibi) tanımlayan sorular aracılığıyla toplanmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile yapılan çalışmada hemofilik çocuğun anne-babalarının yaşam deneyimleri, duyguları ve algılarına yönelik sorulara verilen yanıtlar ses kaydına alınıp, veriler temel içerikleri çözümlenerek MAXQDA Analytics Pro-18 nitel analiz programı ile kodlanarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma üç hemofilik çocuğun anne-babası, bir çocuğun sadece anne görüşmesi ile yapılmıştır. Olgulardan üçü ağır Hemofili A (faktör düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to deeply investigate whatparents having children with hemophiliaexperience during diagnosis, treatment, schooling, and puberty, how they are affected by their children's health problem andwhat changes they have to make in their lifestyles. Method: In this study, the phenomenological research method, a type of descriptive qualitative research, was used to examine the life experiences of parents who have children diagnosed with hemophilia and to determine the effects of their children's health problem on their lives. Of the parents of the children diagnosed with hemophilia and registered in the Ege University Medical Faculty Children's Hospital Hematology Polyclinic,both parents of 3 children and a mother of one childwho agreed to participate in the study were interviewed. The study data were collected using the semi-structured interview form and the questionnaire questioning sociodemographic and disease characteristics (such as the duration of diagnosis, hospitalization experience in the last year, the number of hospitalizations, treatment outcome / factor level). In the study, the in-depth interview method was used. During the interviews, the responses the parents gave regarding their experiences,feelings and perceptionswere audio-recorded. Afterthe content of their responses were analyzed, the data obtained wereencoded using the MAXQDA Analytics Pro-18 qualitative analysis program. Results: The study was conducted by interviewingboth parents of 3 children and the mother of 1 child. Of the children, three had severe hemophilia A (factor level