The relationship between tourism and economic growth: An empirical evidence from the Gambia
Turizm-ekonomik büyüme ilişkisi: Gambiya örneği modou beyaı
  1. Tez No: 531606
  2. Yazar: MODOU BEYAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gambiya için ampirik olarak turizm ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. 1990-2016 dönemi yıllık verilerine dayanan çalışmada Sınır Testi methodu ve ARDL modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, turizmden ekonomik büyümeye tek yönlü nedensellik ilişkisi göstermekte ve dolayısıyla Gambiya için Tuırizme dayalı ekonomik büyüme hipotezi (TLGH) teyit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to empirically check the relationship between economic growth and international tourism. We employed the Bound testing methodology and Autoregressive Distributive Lags (ARDL) in order to check the nexus between the two variables for the period 1990 -2016. The results of our estimation, confirmed a uni-directional causality coming from international tourism to economic growth. This evidence validify the Tourism-Led Growth Hypothesis (TLGH) for The Gambia.