Kadının yaşam hakkının korunmasında idari kolluğun rolü ve önemi
The role and importance of the administrative law enformance to protection of woman's right to life
- Tez No: 531607
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kadının yaşam hakkı sorunu; Türkiye'nin, hala güncelliğini koruyan ciddi bir sorunudur. Gazetelerin üçüncü sayfaları, artarak devam eden bir şekilde kadın cinayeti haberlerinden oluşmaktadır. Bu haberlerin ardındaki gerçekler araştırıldığında; kadın kurbanların, cinayetler öncesinde çoğunlukla kolluk kuvvetlerine başvurduğu, şiddet gördüklerini ve hayatlarının tehlikede olduğunu beyan ettikleri görülmektedir. Ancak gereken önlemler alınmayıp yeterli koruma sağlanmadığı için bir tokat ile başlayan vakalar, çoğunlukla kadına yönelik yaşam hakkı ihlalleri ile sonuçlanmaktadır. Kadın hareketi, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde ivme kazanmış, senelere göre artan kadın cinayetleri sonucunda toplumsal bir ihtiyaç olan 2684 Sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun”ve daha sonrasında bu kanunun uygulama yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Bu süreçte hem kadının insan haklarını savunan sivil toplum örgütlerinin hem karar mekanizmalarında yer alan akademisyen ve milletvekillerinin sürece katkısı büyük olmuştur. Bu tez, insan haklarını ve bir insan hakkı olan kadının yaşam hakkını tarihsel süreci ile açıklamak kadının yaşam hakkının korunmasında idari kolluğun rolünü belirleyerek uygulamadaki sorunların tespiti ve çözüme ilişkin öneriler sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of woman's right to life is a serious problem which is still actual in Turkey. The third pages of the newspapers, constins woman's morder news which are continuing increase. When searching for details on these news, it is seen that female wictims apply to law enforcement agencies, declerated that they were exposed to violence and their life were danger before morder. But, becouse of measures hadn't to be taken and hadn't provided adequate, mostly, the cases which is starting a slap, result in violations of the right to life against women. Women's movement is accelerated after 1980's and as a result of increased female morder according to the year,“The Code Of Protection Of Family and The Prevention Of Violence Against Women”which is number of 6284 and than Implementing Regulation Of Code, entered into force. In this period, it has been a great contribution to progress both National Goverment Organizations ( NGO. ) which are defence of women human rights and in desicion – making academcans and parlamenters. This work has emerged in order to explain of historical period of the human rights and as a human rights called women rights, by determined the role of administrative enforment for the protection of women's right to life and to offer suggestions for sulutions by dedected problems in application.