Eski Türkçe kaynaklarda geçen iktisadi kelime ve kavramlar
Economic words and concepts in old Turkish resources
  1. Tez No: 531627
  2. Yazar: GÖKHAN KIRDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eski Türklerin ticari hayatı ve bu ticari hayatta kullandıkları iktisadi kelime ve kavramlar yapılan araştırmalarla ortaya çıkmaya başlamıştır. 21.yüzyılın küreselleşen dünyasında, Türklerin sadece ordu-millet anlayışında olan asker bir millet değil, aynı zamanda gelişmiş ticari kültüre sahip bir millet olduğu eski Türkçe eserlerin analizinden anlaşılmaktadır. Bu çalışma; başta Kök Türk, Karahanlı ve Uygur dönemleri olmak üzere Eski Türkçenin iktisadi yönünü ortaya çıkarabilmek için söz varlığı temelinde hazırlanmıştır. Çalışmada Eski Türkçe Döneminin belli başlı eserleri taranmış ve tespit edilen söz varlığı metinlerle desteklenerek etimolojik sözlüklerden tanıklanmıştır. Tespit edilen sözcükler sayesinde Türkçe'de tekstilden ticarete, madencilikten vergi sahasına kadar çok çeşitli iktisadi kelime ve kavramların mevcut olduğu görülmüştür. Çeşitli ekonomik sektörlerde, eski Türklerin kullandığı iktisadi kelime ve kavramların tespiti gelişmiş bir toplum yapısı hakkında bilgi verirken, Türkçenin eskiden beri sadece askeri bir dil değil, aynı zamanda ticarette de kullanılan bir olduğunu kanıtlamıştır. Çalışmanın nihai amacı eski Türkçenin ticari dil vasfını ön plana çıkarmak ve taranan eserler üzerinden toplanan örneklerle iktisadi Türkçenin kelime varlığına dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The commercial life of the ancient Turks and the economic words and concepts they used in this commercial life have begun to emerge with research. In the globalizing world of the 21st century, it became possible to understand from the analysis of the old Turkish works that the Turks are not only a military nation that is in the army-nation sense but also they had a developed commercial culture. This work's aim; in order to reveal the economic aspects of Old Turkish, especially in Kok Türk, Karahanlı and Uygur periods, it was prepared on the basis of vocabulary. In the study, the main books and dictionaries of the Old Turkish Period were scanned and the identified vocabulary was supported with texts and Etymological Dictionaries were used. From detected words from textile to commerce or from mining to taxes, it is seen that as many different economic words and concepts exist in the Turkish language. In various economic sectors, the identification of the economic words and concepts used by the ancient Turks informs us about an advanced society structure, which will prove that Turkish society not only have a military language, beside they have a commercial language. The ultimate aim of the study is to emphasize of the commercial language of the old Turkish and attract attention to the vocabulary of the economic Turkish with examples gathered from the scanned works.