Acele kamulaştırmanın kentsel yenilemedeki rolü
The role of urgent expropriation in urban renewal
- Tez No: 531626
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Acele Kamulaştırmanın Kentsel Yenilemedeki Rolü" başlıklı çalışmanın esas konusu acele kamulaştırma ve kentsel yenilemedir. Teze konu olan haliyle Acele Kamulaştırma, ayrıksı ve olağan üstü hallerde kullanılan bir usul olmasına rağmen son yıllarda olağanlaşmıştır. Tezde genel olarak acele kamulaştırma usulünü olağan kamulaştırma yöntemi ile beraber inceleyerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Güncel veriler ışığında analizler yapılmıştır. Tezde hukuki, sosyal ve siyasal bilgilendirmelerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda tümdengelim yöntemiyle ilk bölümde kentsel yenileme, ikinci bölümde acele kamulaştırma kavramları açıklanmıştır. Son bölümde ise bu iki kavram beraber incelenmiş ve çeşitli çıkarımlarda bulunmuştur. Aceleci idarenin merkezileşme politikaları çerçevesinde yereldeki halkın ihtiyacından ve beklentilerinden ötede almış olduğu acele kamulaştırma kararlarına çeşitli eleştirilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main topic of the study titled in The Role of Urgent Expropriation in Urban Renewal is urgent expropriation and urban renewal. Although urgent expropriation is a method used in exceptional and extraordinary cases, it has become more common in recent years. In the thesis, a comparison was made by examining the urgent expropriation procedure together with the usual expropriation method. Analyses were made in the light of current data. Legal, social and political information were provided. In this direction, urban renewal in the first part and deduction expropriation concepts in the second chapter are explained. In the last section, these two concepts were examined together and made various conclusions. Within the framework of the policies of the centralization of hasty administration, criticism has been made to the urgent expropriation decisions taken by the local people beyond their needs and expectations