Afrika'nın demografik yapısı ve sorunları
The demographic structure of Africa and its challenges
  1. Tez No: 531638
  2. Yazar: AIKANYSH ESHNAZAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Uluslararası İlişkiler, Demography, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında 1950 ile 2015 yılı arasındaki 65 yıllık süreçte Afrika'nın demografik yapısındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Giriş, Kavramsal ve Kuramsal Çerçeve, Afrika'ya Genel Bakış, Afrika'nın Demografik Yapısının Dönüşümü, Afrika'nın Demografik Sorunları ve Nüfus Politikaları ve Sonuç olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. United Nations Population Division'in ham verileri kullanılarak kıtanın demografik durumu irdelenmiştir. Afrika'nın demografik dönüşüm süreci ile beraber demografik sorunları analiz edilmiştir. Demografik Dönüşüm Teorisi'ne göre, Orta, Doğu ve Batı Afrika ülkelerinin çoğunluğu 2. Aşamada, aynı bölgelerin birkaç ülkesi henüz 3. Aşamaya geçtikleri, Kuzey ve Güney Afrika ülkeleri ise 4. Aşamada oldukları tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, Afrika'nın anne ve çocuk sağlığı alanında, kadınların eğitim düzeyleri ve aile planlaması programlarının geliştirilmesi konusunda kat etmesi gereken önemli ve uzun bir yolun bulunduğuna da işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, tespit edilen demografik sorunlara yönelik çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the changes in the demographic structure of Africa during the 65 years between 1950 and 2015. The study consists of six chapters: Introduction, Conceptual Framework, Overview of Africa, Demographic Structure and Demographic Transition of Africa, Demographic Problems and Population Policies in Africa and Conclusion. It has examined the demographic status of the continent by using (primary or raw) data from the United States Population Division. The study has analyzed African demographic transformation as well as demographic problems. According to the Demographic Transition theory, it is observed that the majority of the Central, East and West African countries are in Phase 2, a few countries in the same regions are in Phase 3, while North and South African countries are in Phase 4. Findings of the study also indicate that Africa has important and long way to go in maternal and child health areas and in developing women's education levels and family planning programs. In addition, proposals for solutions to the identified demographic issues were also presented.