Sahraaltı Afrika'da enerji: Türkiye-Afrika ortaklığı
  1. Tez No: 488891
  2. Yazar: MURAT ERATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Gerek nüfus gerekse ekonomik anlamda büyümekte ve gelişmekte olan her ülke gibi, bu kapsam dâhilinde yer alan Türkiye de bu gelişime paralel olarak enerji arz güvenliğini sağlama zorunluluğu içerisindedir. Hiç şüphe yok ki mevcut kanıtlanmış potansiyel ve rezervler doğrultusunda ihtiyaç duyduğu bazı enerji kaynaklarına sınırları dâhilinde sahip olmayan Türkiye bu arzın büyük bir kısmını ülke sınırları dışında aramak zorundadır. Bu doğrultuda, Türkiye için fırsat teşkil edebilecek bölgelerin başında ekonomiden siyasal yapıya kadar türlü sorunlarına karşın oldukça zengin enerji kaynaklarına ve yatırım potansiyeline sahip durumdaki Sahraaltı Afrika coğrafyasının geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sahraaltı Afrika ülkeleri ile gerçekleştirilecek bir enerjide ortaklık modeli hiç şüphe yok ki hem Sahraaltı Afrika ülkelerinin kalkınmasına hem de Türkiye'nin gerek enerji arz güvenliğini sağlama gerekse enerji ve inşaat firmaları için yatırım imkânı tesis etme noktasında ciddi kazanımlar elde etmesini sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında da nihai hedef olarak Sahraaltı Afrika coğrafyasının enerji bağlamında ne gibi fırsat ve potansiyeller barındırdığı ve Türkiye'nin bu potansiyelin kazandır-kazan anlayışı çerçevesinde değerlendirilmesi noktasında nasıl bir yol izlemesi gerektiği incelenmiştir. Buna ek olarak ise, Sahraaltı Afrika'nın siyasal, ekonomik, demografik ve ticari yapısı, gerek elektrik gerekse mutfak kullanımındaki modern enerji türlerine yönelik olarak sahip olduğu erişim ve tüketim seviyeleri, gelecekte enerji varlığının ne şekilde gerçekleşeceği, mevcut durumda farklı alanlarda sağlanan yatırımların boyutları ve yatırıma yönelik risk ve tehditler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a country with a growing population and a booming economy, Turkey is obliged to secure its energy supply. There is no doubt that Turkey will have to look elsewhere for the majority of this supply since some of the required energy resources are not available within its boarders. Therefore, it would not be wrong to say that the Sub-Saharan Africa, with its rich energy resources and investment potential in spite of its problems ranging from economy to politics, presents opportunities for Turkey. An energy partnership model would not only help Turkey secure its energy supply but would also present investment opportunities for construction companies. Moreover, the model will boost the Sub-Saharan African countries in their development and employment rates. The ultimate goal of this study was to analyze the opportunities and the investment potential within the Sub-Saharan African countries in the context of energy, and make suggestions on how Turkey can realize this potential with a“help win - win”approach. Additionally, the political, economical and commercial structure of the Sub-Saharan Africa, the levels of access and consumption of both the modern energy sources in the kitchen and the power, the availability of energy in the future, the extent of current investments in various fields, and the risks and threats associated with those investments were addressed as part of this study.