Türkiye'de ücret gelirlerinin vergilendirilmesinin vergi adaleti bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of taxation of wage revenues in Turkey in terms of tax justice
- Tez No: 531674
- Danışmanlar: PROF. ALİ ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Genel olarak vergi adaleti ile amaçlanan vergi yükünün adil bir şekilde dağıtılmasının sağlanmasıdır. Bu çalışmada Türk vergi mevzuatında yer alan ücret gelirlerinin vergilendirilmesinin vergi adaletine uygunluğu incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle adalet ve vergi adaleti kavramlarının kuramsal temelleri ele alınmıştır. Türk Vergi Sisteminde gelir üzerinden alınan vergilerin çoğunluğunu ücret geliri elde edenler üzerinden alınan vergiler oluşturmaktadır. Bu durum vergi yükünün büyük oranda ücret geliri elde edenlerin üzerinde kalması sonucuna yol açmaktadır. Ayrıca gelir unsurlarının farklı tekniklerle vergilendirilmesi de özellikle ücretliler bakımından adaletsizliklere neden olmaktadır. Çalışmada ülkemizde vergi adaletinin ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde ne ölçüde sağlanabildiği, seçilen OECD ülkelerinin uygulamaları ile karşılaştırma yapılarak incelenmektedir. Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde vergi adaletinin sağlanabilmesi bakımından öncelikle vergi bilincinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ücretliler arasındaki farklı vergilendirme usulleri neticesinde oluşan adaletsiz uygulamalar sonlandırılmalıdır. Bu bağlamda beyanname usulünün tüm ücret gelirliler bakımından uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In general, it is the fair distribution of the tax burden aimed with tax justice. In this study, the appropriateness of the taxation of the wage income in the Turkish tax legislation to the tax justice has been examined. In this context, firstly the theoretical bases of the concepts of justice and tax justice are discussed. In the Turkish Tax System, the majority of the tax on income is taxed on those who earn wage income. This leads to the result that the tax burden remains largely above those who earn wage income. Moreover, the taxation of the income components with different techniques causes inequity especially in terms of wages. In our study, the extent to which tax justice is provided in the taxation of wage incomes in our country is examined by comparing it with the practices of selected OECD countries. In order to provide tax justice in the taxation of wage incomes, it is necessary to work to increase the tax consciousness first. The unfair practices that occur on the basis of different taxation procedures between the wages should be concluded. In this context, it is proposed to apply the declaration procedure in terms of all wage incomes.