Tarımsal küçük üreticilerin hayatta kalma stratejileri: Konya örneği
Survival strategies of agricultural small producers: The case of Konya
- Tez No: 531688
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Tüm dünya genelinde küçük üreticiler, tarımsal üretimin büyük bir bölümünü gerçekleştirmektedirler. Tarihsel süreç boyunca bu güçlü konumunu sürdürmeyi başaran küçük üreticiler günümüzde pek çok türden risklerle karşı karşıya gelmektedirler. İçerisinde yaşadığımız küresel çağda her geçen gün zorlaşan şartlar altında tarımsal üretim gerçekleştiren küçük üreticilerin bu zorluklar karşısında varlıklarını nasıl devam ettirdikleri ise önemli bir tartışma alanını oluşturmaktadır. Genel olarak bakıldığında pek çok farklı yaklaşım zamanla tarımsal küçük üreticiliğin ortadan kalkacağını ve bunun yerini büyük çiftliklerin alacağını ve bu sürecin sonucunda da küçük üreticilerin topraktan kopacağını öngörmekteydiler. Bu öngörülerin büyük oranda gerçekleşmemiş olması, tarımsal küçük üreticilerin varlıklarını devam ettirebilmek ve üretim birimini gelecek nesile aktarabilmek için ne türden bir hayatta kalma stratejisi belirlediklerinin ortaya çıkarılmasını önemli kılmıştır. Bu açılardan değerlendirildiğinde dünyanın farklı coğrafyalarında tarımsal küçük üreticilerin hayatta kalma stratejileri üzerine çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Konya'da gerçekleştirilen bu çalışma, tarımsal küçük üreticilerin hayatta kalma stratejilerinin neler olduğu üzerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, sosyo-kültürel ve ekonomik faktörlerin Konya'da tarımsal üretim gerçekleştiren küçük üreticilerin hayatta kalma stratejilerini oluşturmalarında ne denli önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small producers have been generating the large part of agricultural production all over the world. In historical process, small producers, who succeeded in maintaining this powerful status, have been facing many risks today. In a global age we live in, the issue of how agricultural small producers continue their existence in the face of such challenges becomes an important question of debate. In a general view, many different approaches had predicted that agricultural small producing would be removed and by being replaced with big farms, and at the end of this process, small producers would leave their agricultural lands. The fact that such a prediction has not been materialized to a large extent made important the revealing of what kind of survival strategy could be determined by agricultural small producers in order to continue their existence and transfer the production unit to the next generation. When it is evaluated from these perspectives, studies on survival strategies of agricultural small producers in different regions of the world have been maintained. This study that was generated in Konya province has been focused on what strategies are followed and embraced by local agricultural small producers to survive. Within this context, it was proposed to present how the socio-cultural and economic factors are vital in survival strategies of agricultural small producers who are making production in Konya.