Yerel haber sitelerinin yerel kamuoyu açısından önemi: Şanlıurfa örneğinde bir kullanıcı analizi
Impotance of local news sites in terms of local public opinion: A user analysis in the case of Şanliurfa
- Tez No: 531712
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bilginin ve hızın önemli birer değer olduğu dünyada yeni bilgi ve haberlerin kaynağı olan gazetecilik mesleği de bu hıza ve teknolojiye ayak uydurabilmek için bir değişim ve gelişim içerisine girmiştir. Gazetecilik artık internet gazeteciliği ile birlikte geleneksel habercilik metotlarından sıyrılarak hıza yetişmek için teknolojik gelişmeleri kullanmaktadır. Bu çalışmamızda son dönemlerde medya sektöründe hızla yayılan internet haber sitelerinin yerel kamuoyu oluşumundaki rolü ve önemini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmanın yöntem kısmında Şanlıurfa ilinde 400 katılımcı örnek alınarak yüz yüze anket tekniği kullanıldığı bir saha araştırması gerçekleştirildi. Saha araştırması bulgularına göre; katılımcıların yaşadıkları şehirdeki mevcut sorunların yerel internet haber sitelerinde yer alması yerel kamuoyu oluşmasında etkili görülmektedir. Ayrıca katılımcıların internet haber sitelerine güven düzeyi arttıkça internet haber sitlerinin kamuoyu oluşumunda etkili olduğuna dair inançları da artmaktadır. Saha araştırmasının çarpıcı sonuçlarından biri de yerel haber sitelerini kamuoyu oluşumunda etkili gören katılımcılar, iletişim araç ve yöntemleri içerisinde yerel televizyonları, yerel gazeteleri, yerel sosyal ağları ve aileyi kamuoyu oluşumunda etkili görmektedir şeklinde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Journalism, which is the source of new information and news in the world where information and speed are important values, has entered into a change and development to keep up with this speed and technology. Journalism is now using technological developments to keep pace with traditional journalism methods. In this study, we tried to reveal the role and importance of internet news sites that are spreading rapidly in the media sector. In the method part of the study, a field study was conducted in Şanlıurfa province with a sample survey technique based on 400 participants. According to the findings of the field research; The fact that the current problems in the city where the participants live are located on local internet news sites are seen as effective in the formation of local public opinion. In addition, as the level of trust in internet news sites increases, the belief that internet news sites are effective in public opinion is increasing. One of the striking results of the field research is that the participants, who see the local news sites as influential in the formation of the public opinion, find local television, local newspapers, local social networks and family effective in the formation of public opinion in the means of communication.