Siyatik sinirin epinöral devaskülarizasyonu sonrası vitamin D uygulamasının aksonal rejenerasyon üzerine etkisi
Effect of vitamin D on axonal regeneration after the epineural devascularization of sciatic nerve
  1. Tez No: 531711
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, siyatik sinirin epinöral devaskülarizasyonu sonrası vitamin D3'ün aksonal rejenerasyona etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmamızda 40 adet erişkin (~200-250 gr), dişi Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar, 4 ana gruba randomize şekilde dağıtıldı: Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (Sham), Grup 3 (Epinöral devaskülarizasyon + vitamin D3), Grup 4 (Epinöral devaskülarizasyon). Grup 1'de, siyatik sinir normal morfolojik ve fizyolojik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla kullanıldı. Grup 2'de, siyatik sinir ve üç ana dalı ortaya çıkarılıp, taşıyıcı madde verildi. Grup 3'te, siyatik sinire epinöral devaskülarizasyon uygulandı ve vitamin D3 (500 IU/kg/gün) oral yolla verildi. Grup 4'te ise sadece siyatik sinirin epinöral devaskülarizasyonu uygulandı. Sinir rejenerasyonu fonksiyonel (siyatik fonksiyon indeksi, pinch test, biyokimyasal analiz) ve morfolojik (elektron mikroskobik analiz, ıslak kas ağırlığı) yöntemlerle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the effect of vitamin D3 after the epineural devascularization of sciatic nerve. In our study 40 adult (~200-250 gr), female, Wistar rats were used. Rats were randomized into 4 main groups: Group 1 (Control), Group 2 (Sham), Group 3 (Epineural devascularization + vitamin D3), Group 4 (Epineural devascularization). In Group 1, sciatic nerves were used to determine its normal morphological and physiological characteristics. In Group 2, sciatic nerve and its 3 branches were exposed; excipient was administered. In Group 3, epineural devascularization was applied on sciatic nerve and vitamin D3 was administered by oral route. In Group 4, epineural devascularization was applied on sciatic nerve. Regeneration levels were analyzed by functional (sciatic functional index, pinch test and biochemical analyses) and morphological (electron microscopic analysis and wet muscle weight) analyses.