Türkiye'nin enerji güvenliği görünümü ve TANAP Projesi'nin Türkiye'nin doğalgaz arzı açısından önemi
Turkey's energy security view and TANAP Project importance of Turkey in terms of the gas supply
  1. Tez No: 531799
  2. Yazar: YAVUZ ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Enerji Arz Güvenliği tanımı yapılmakla birlikte devletlerarası ilişkilerdeki yeri ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Enerji çok genel bir anlam ifade etmektedir ve literatürde geniş bir yer kaplamaktadır. Bundan dolayı daha özel bir konu olan ve dünyada ki her geçen gün talebi dolayısıyla önemi artan doğalgaz üzerinden enerji arz ve güvenliği açıklanmaya çalışılmıştır. Coğrafi konumu dolayısıyla, Asya ve Avrupa arasında köprü olan Türkiye, dünya'daki enerji rezervlerinin %70'den fazlasına sahip Hazar Bölgesi ve Ortadoğu'ya komşudur. Bu jeostratejik konumunu avantaja çevirmek isteyen ve doğalgaz ihtiyacının %99'unu ithal eden Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliği politikaları örnek çalışma olarak incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye, özellikle Rusya'ya olan doğalgaz bağımlılığını azaltmak ve Hazar bölgesindeki doğalgaz'ın Avrupa ülkelerine taşınması için önemli projelerde yer almaktadır. Hazar gazının AB'ye taşınması ve Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacını karşılaması için yapılan TANAP projesi önemli bir pozisyon almıştır. TANAP başta olmak üzere Türkiye'nin enerji boru hatları bu çalışmada anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it will be examined that Turkey's energy security of supply and its security and energy's role in general in international relations. Energy security occupies an important place and defined differently in literature for each country. Therefore, it aims to focus on the security and supply of natural gas which has been increasing its importance in recent years as the consumption of gas has been rising on recent years. Turkey has occupy a strategic location where Asia and Europe continents meets. Moreover, it is the open gate for the Caspian and Middle East energy reserves which has more than 70 per cent of the world's proven energy. However, Turkey is an energy-poor country due to its lack of reserves. Turkey has been taking a vital energy projects in order to meet its energy demand. In this study, Turkey's energy security policies and its aim to become energy hub country will be explained deeply. Turkey's gas production is about 1 per cent of its consumption. Therefore, it is heavily dependent on exportation especially Russia gas which supply more than 50 per cent. Hence, the Caspian gas is vital for Turkey in order to reduce its dependence on Russian gas and become an energy player. Moreover, the TANAP and TAP pipeline projects, which aims to transfer the Caspian gas to the EU market, and their importance for Turkey's energy security will be illustrated.