Bedensel engellilerin seyahat engellerinin psikolojileri üzerindeki etkisi: Türkiye ve Kazakistan'da karşılaştırmalı bir araştırma
The impact of travel obstacles on the psycology of physical disabled people: A corporative analysis in Kazakhstan and Turkey
- Tez No: 531800
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Kazakistan'da yaşayan bedensel engelli bireylerin geçmiş seyahat tecrübeleri kapsamında karşılaştıkları engellerin, turizm faaliyetlerine katılmalarında ne derece etkili olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla yapılan hipotez testi sonuçları; seyahat engellerinin çaresizliği olumlu yönde etkilediğini, seyahat engelleri arttıkça çaresizliğin artış gösterdiğine işaret etmiştir. Çaresizliğin seyahat eğilimlerine olan etkisinde milliyet faktörünün farklılaştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Mevcut bulgulara bağlı olarak elde edilen ve neredeyse bütün literatürle paralel bir grafik oluşturan en önemli sonuçlardan birisi, engellilerin rahat ve sorunsuz bir şekilde turizm faaliyetlerine katılmaları kapsamında, uygun olmayan fiziksel koşullar ve temel donanımlardaki eksiklikler dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the obstacles to the participation in tourism that the disabled people from Kazakhstan and Turkey face during their travel experience. Hypothesis test results pointed out; the travel obstacles positively affects the helplessness, if the travel obstacles increases the helplessness also increases. The impact of helplessness on travel trends exists differentiating effect of the nationality factor. One of the most important results based on the available findings and coincides with the current literature is that the unsuitable physical conditions and basic equipment deficiencies are the main obstacles for disabled people to perform their tourism activities comfortably and smoothly.