İntrakranial anevrizma tanısıyla opere edilen 79 olgunun retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of 79 cases operated for intracranial aneurysms
- Tez No: 531798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
1993-1998 yılları arasında kliniğimizde opere olan 79 intrakranial anevrizma olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. Serimizde 6. dekad en sık rastlanılan grup olurken %56.4 ile kadın hakimiyeti saptanmıştır. Olgular Yaşargil SAK Klinik Grade derecelendirmesine göre sınıflandırılmıştır.Olguların tanısında ilk yöntem olarak BBT kullanılmış ve tüm hastalara çekilmiştir. İntrakranial anevrizma tanısı tüm olgulara anjiografi ile konmuştur.En sık anevrizma lokalizasyonu anterior kommunikan arterdeydi.Olgular semptomlar, klinik ve nöroradyolojik bulgular, tedavi ve sonuç açılarından incelendi ve literatürle karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
We retrospectively evaluated 79 cases of intracranial aneurysms operated in our clinic between 1993-1998. In our series, the sixth most common group was female with 56.4%. Cases were classified according to Yaşargil SAK Clinical Grade rating. BBT was used as the first method in the diagnosis of patients and it was withdrawn to all patients. The diagnosis of intracranial aneurysm was made by angiography in all cases. The most common localization of the aneurysm was in anterior communicating artery.The cases were examined in terms of symptoms, clinical and neuroradiological findings, treatment and results and discussed with the literature.