Reha Çamuroğlu'nun tarihî romanları üzerine bir inceleme
A study of Reha Çamuroğlu's historical novels
  1. Tez No: 531873
  2. Yazar: OĞUZHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihî roman, Tanzimat Dönemi ile birlikte Türk edebiyatına girmiş, asıl gelişimini ise Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirmiş bir roman türüdür. Tarihî romanlar, Türk edebiyatına girdiği günden günümüze dek ilgiyle karşılanmıştır. Yazarlar da okurların ilgisine karşılık vererek tarihî roman türünde birçok eser ortaya koymuştur. Ortaya konan eserler, genellikle, tarihî romanın doğasına da uygun olan tezli eserlerdir. Bu durum, tarihî romana dair birçok tartışmayı da beraberinde getirmiş, türe dair birçok sorunsalın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yazı hayatına tarihçi kimliğiyle giren Reha Çamuroğlu da 1999 yılından itibaren tarihî romanlarıyla öne çıkmıştır. Araştırma-inceleme kitaplarına konu olan temaları romanlarına da yansıttığı açıkça görülür. İlk romanı İsmail'den itibaren yazmış olduğu sekiz romanın yedisi tarihî roman türündedir. Bu çalışmada Reha Çamuroğlu'nun tarihî romanları roman inceleme yöntemlerine uygun bir şekilde, 'kurgu, zaman, mekân, anlatıcı bakış açısı ve kişiler' kategorilerinde incelenmiş, gerekli görüldüğü yerlerde diğer disiplinlerden de yararlanılmıştır. Böylelikle tarihî roman bağlamında Reha Çamuroğlu, Türk edebiyatı tarihi içinde konumlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical novel is a genre that entered into Turkish literature along with the Tanzimat (Reorganization) Reform Era and advanced essentially during the Cumhuriyet (Republic) Period. Historical novels have been welcomed with interest since their entry into Turkish literature. The authors responded to the interest of readers and produced many Works in genre of historical novels. The produced works are generally the ones with thesis in accordance with the nature of the historical novels. The situation brought many discussion about the historical novel and caused many problems related to the genre. Reha çamuroğlu, who entered to writing life as a historian, also has come to the fore with the historical novels since 1999. It's seen obviosuly that he reflected the themes that are the subjects of the research –review boks in his novels. Beginnig from his first novel, İsmail, seven of eight novels that he wrote are historical genre. In this study, the historical novels of Reha Çamuroğlu have been reviewed in the categories of 'fiction, time, place narrator perspective and characters' in accordance with the methods of novel review, and other disciplines were used as it's needed. Thus, in the context of historical novel, Reha Çamuroğlu has been tried to be positioned within the history of Turkish literature.