Tüketicilerin markalara yönelik satın alma niyetlerinde antropomorfik maskotun etkisi: Deneysel bir çalışma
The effect of anthropomorphic mascot of consumers' purchase intention towards brands: An experimental study
  1. Tez No: 531872
  2. Yazar: KADİR DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Küreselleşme, teknolojinin hızla gelişmesi ve artan rekabet ortamında işletmeler farklılık yaratmak, rekabet avantajını ele geçirmek ve kar paylarını arttırmak için müşterileriyle güçlü bir ilişki yaratma arayışı içerisindedir. Animizm kavramı ile ortaya çıkan antropomorfizm ile müşteriler ürün veya hizmetleri kendileriyle özdeşleştirmek için evrensel bir eğilimi göstermektedirler. Antropomorfizm, insana ait fiziksel ve zihinsel özelliklerin insan olmayan varlıklara veya olaylara atfedilmesidir. İşletmeler bu eğilime ürün, hizmet veya markalarına antropomorfik maskot tasarlayarak yanıt verirler. Antropomorfizm sayesinde işletmeler, müşterileriyle güçlü ilişkiler kurarak birçok fayda elde edereşer. Bu tez çalışmasında tüketicilerin markalara yönelik satın alma niyetlerinde antropomorfik maskotun etkisi deneysel serim şeklinde araştırılmıştır. Deney ve anket çalışması Erzurum merkezde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin markalara yönelik satın alma niyetlerinde antropomorfik maskotun etkisi vardır. Ayrıca antropomorfik maskot kullanan markalara yönelik marka imajı, marka değeri, marka kimliği, marka kişiliği, marka deneyimi ve marka ilginliği satın alma niyeti üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Enterprises in globalization, the rapid development of technology and the increasing competition environment, are in search of creating strong relations with their customers for capturing competitive advantage and increasing their share of profit. Anthropomorphism, which is emerged with animatism, shows a universal tendency for customers to identify with products or services with themselves. Anthropomorphism is the attribution of human's physical and mental characteristics to nonhuman creatures or events. Enterprises face this tendency with designing anthropomorphic mascot for their products, services or brands. Thanks to anthropomorphism, enterprises gain many benefits by building strong relationships with their customers. In this thesis study, the effect of anthropomorphic mascot on the intention of consumers to buy according to brands was investigated with experimental method. Tests and surveys were conducted in Erzurum center. According to the research results, the anthropomorphic mascot has an effect on consumers' intention to buy according to brands. In addition, brand image, brand value, brand identity, brand personality, brand experience and brand interest according to brands that use anthropomorphic mascot are effective on purchase intention.