Türkiyede üretilen bazı seramik ürünlerin indüktif eşlemeli plazma kütle spektrometresi (Icp-Ms) ve X-ışını floresans spektrometresi (Xrf) kullanılarak elementel analizlerinin yapılması
Elemental analysis of some ceramics produced in Turkey by using inductively coupled plasma-mass spectrometer (Icp-Ms) and X-ray fluorescence (Xrf) spectrometer
- Tez No: 531972
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZTÜRK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma uluslararası ihracatta son derece büyük bir paya sahip olan Endüstriyel Seramik Üretiminde yüksek standartlara sahip yer ve duvar karosu geliştirme çalışmalarında yol gösterici olması amacıyla yapıldı. Türkiye'de üretilen, pazarda yaygın olarak kullanılan, büyük firmaların ürettiği, farklı yer ve duvar seramik örneklerinin indüktif eşlemeli plazma-kütle spektrometresi (ICP/MS) ve X-ışını floresans spektrometresi (XRF) teknikleri kullanılarak analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda SiO2, Al2O3, CaO, MgO, Fe2O3, K2O, Na2O, TiO2, SO3, ZnO, P2O5, ZrO2, SrO, MnO, BaO, Cr2O3, Rb2O, RuO2, PbO, NiO, Co3O4, Pr2O3, CuO, HfO2, CeO2, Y2O3, As2O3, Sb2O3 bileşikleri Si, Al, Ca, Mg, Fe, K, Na, Ti, S, Zn, P, Zr, Sr, Mn, Ba, Cr, Cl, Rb, Ru, Pb, Ni, Co, Pr, Cu, Hf, Ce, Y, As, Sb elementleri yüksek hassasiyetle tespit edilmiştir. Fourier dönüşümlü (FT-IR) infrared analizi sonucunda Bis (metilsiklopentadienil) zirkonyum Diklorür, Siklopentadienil Titanyum (IV) Triklorür, Tetrahidrofuran, Diflorometan, 1-Dikloretan, Poli (vinil metil eter), Cacodylic asit, Sodyum tuzu trihidrat, Etilamin, Alüminyum sülfat oktadekahidrat, Alilamin bileşikleri bulunmuştur. Ayrıca çekme basma testi yapılarak maksimum gerilme değerleri 19.6185, 18.9306, 18.6540, 20.0971, 20.1160, 20.9327, 18.7382, 18.4103 N/mm2 maksimum yüzde uzama değerleri % 10.0502, 8.92384, 7.29213, 7.27320, 7.46348, 9.65530, 7.25396, 8.53698 ve elastik uzama değerleri 0.24589, 0.00649, 0.00943, 0.02483, 0.02748, 0.04811, 0.01496, 0.02795 mm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out in order to guide the development of floor and wall carpets with high standards in Industrial Ceramic Production, which has an extremely large share in international exports. Produced in Turkey, widely used in the market, the biggest companies locations and on different samples of floor and wall ceramic must indüktifeşle plasma-mass spectrometry (ICP/MS) and X-ray fluorescence spectrometry (XRF) spectroscopy analysis using the method has been done. After the analyses result SiO2, Al2O3, CaO, MgO, Fe2O3, K2O, Na2O, TiO2, SO3, ZnO, P2O5, ZrO2, SrO, MnO, BaO, Cr2O3, Rb2O, RuO2, PbO, NiO, Co3O4, Pr2O3, CuO, HfO2, CeO2, Y2O3, As2O3, Sb2O3 compounds, elements of Si, Al, Ca, Mg, Fe, K, Na, Ti, S, Zn, P, Zr, Sr, Mn, Ba, Cr, Cl, Rb, Ru, Pb, Ni, Co, Pr, Cu, Hf, Ce, Y, As, Sb was deducted high sensivity. As a result of Fourier transform (FT-IR) infrared analysis Bis (methylcyclopentadienyl) zirconium Dichloride, Cyclopentadienyl Titanium (IV) Trichloride, Tetrahydrofuran, Difluoromethane, 1-Dichloroethane, Poly (vinyl methyl ether), Cacodylic acid, Sodium salt trihydrate, Ethylamine, Aluminum sulfate octadecahydrate, Allylamine. Maximum tensile values of 19.6185, 18.9306, 18.6540, 20.0971, 20.1160, 20.9327, 18.7382, 18.4103 N/mm2 maximum percent elongation values % 10.0502, 8.92384, 7.29213, 7.27320, 7.46348, 9.65530, 7.25396, 8.53698 and elastic elongation values were determined as 0.24589, 0.00649, 0.00943, 0.02483, 0.02748, 0.04811, 0.01496, 0.02795 mm.