Avrupa Birliği doğu ortaklık Gürcistan'a etkisi
The impact of EU's eastern partnership on Georgia
  1. Tez No: 531979
  2. Yazar: SOPIKO ZANDARADZE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ONUR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının geliştirilmesi, üye devletlerin ortak değerlerine dayanan Avrupa Birliği (AB) dış politikası için temel ilkelerdir. 1990'ların başında komünist rejimlerin dağılmasından sonra AB, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini destekleyip bütünleştirerek demokrasinin sağlamlaştırılmasına başarıyla katkıda bulundu. Bu başarılı sonuç, genel olarak AB'nin üyelik koşulluluğu politikasına veya“aktif kaldıraç”prensibine atfedilir ve AB'nin etkili bir dış eylem örneği olduğu ifade edilir. Bu çalışma, Avrupalılaşmanın üyesi olmayan Doğu komşuları üzerinde oluşturmuş olduğu etkiyi incelemektedir. Bu etkiyi analiz edebilmek için Gürcistan'ı ampirik bir örnek olarak seçip, Lavenex ve Schimmelfenning'in dışsal yönetişim kavramını kullanarak, AB Komşuluk Politikası ve onun halefi Doğu Ortaklığının Gürcistan'da demokrasinin geliştirilmesine ne ölçüde katkıda bulunduğunu incelemek tezin en önemli amacıdır. Gürcistan, AB komşuluk politikalarına uymak istemesi sonucunda iç politikasında bir takım değişim ve dönüşümlere gitmiştir. Bu bağlamda, tez çalışmasında özellikle insan hakları, suç ve yolsuzlukla mücadele, tarife serbestleştirme, enerji sektörü, gıda güvenliği ve eğitim üzerinde durularak, AB'nin Gürcistan üzerinde yaratmış olduğu Avrupalılaşma etkisi incelenmiştir. Çalışmada birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılarak ve daha çok nitel bir analiz yöntemi kullanılarak yorumsaycı bir yaklaşım uygulanmıştır. Çalışmada önemli bir takım bulgulara ulaşmıştır. Bu bulgular şu şekilde ifade edilebilir: Gürcistan AB'nin taleplerine cevap olarak iç politikasının dönüşümü AB'nin ilkeleri, pratikleri, normları ya da kurallarını kendi ulusal politika alanına uyarlamıştır. Kendi politikalarında yapılan değişimler ve dönüşümlerin sonucu olarak Gürcistan Doğu Ortaklığın dikkat çekici başarılı sonuçlarından birisi olmuştur. Doğu Ortaklığınin başarısı, AB'nin kendi siyasi sınırlarının ötesinde bir dönüşüm gerçekleştirerek başarıya ulaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The promotion of democracy, rule of law, and human rights are key principles for EU external policy, based on the common values of its member states. After the breakdown of communist regimes in the late 1980s and early 1990s, the EU has successfully contributed to the consolidation of democracy in its vicinity by supporting and integrating Central and Eastern European countries. This successful result is generally attributed to the EU's policy of accession conditionality or 'active leverage' and has become the epitome of effective EU external action. EU's interest has continued to shape expectations for the Union's role in international democracy promotion after the completion of its historic Eastern enlargement. By taking Georgia as an empirical focus, this study utilizes Lavenex and Schimmelfenning's concept of external governance in order to understand the extent to which the EU's Neighbor Policy and its successor Eastern Partnership has contributed the consolidation of democracy in Georgia. In this respect, the thesis specifically focuses on human rights, fight against crime and corruption, tariff liberalization, energy sector, food safety and education.