Vatandaş odaklı organizasyon kavramsal modelinin tasarımı ve açıklaması (Örnek calışma: Maku Serbest Bölgesi)
Design and explanation of the conceptual model of citizen focus organization: A study in The Maku Free Zone
- Tez No: 531978
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kurumsal vatandaş; maddi olmayan, soyut ve dokunulmaz bir varlık olup kâr odaklı organizasyonlara yarar sağlamanın yanı sıra halkın güvenini ve sosyal sermayenin artmasını da sağlamaktadır. Kurumsal vatandaşlık, kurumların daha iyi bir toplum oluşturmak için destek olma çabalarını ifade eden bir kavramdır. Bu çaba çerçevesinde kurumlardan, paydaşlarıyla olan bağlarını kuvvetlendirmesi, sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini değerlendirmesi, kaynaklarını değer ve yenilik meydana getirecek şekilde kullanması beklenilmektedir. Bu çalışmada, Maku Serbest Bölgesindeki Organizasyonlarda kurumsal vatandaşlık davranışının seviyesi ile bu davranışları etkileyen faktörler ve vatandaş odaklı kurumların belirlenmesi ve açıklanması için bir model oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre davranışsal, yapısal ve alansal faktörlerdir vatandaş odaklı bir kuruluş olma üzerşnde etkilidir. Organizasyonların, sosyal sorumluluk, sosyal hesap verebilirlik ve kurumsal yönetişim gibi göstergeler açısından uygun düzeyde oldukları ve kurumsal vatandaş davranışı açısından da iyi bir durumda bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate citizen is an intangible, abstract and untouchable asset, in addition to benefitting profitable organizations, it can increase public confidence and social capital. Corporate citizenship is a concept that expresses the efforts of institutions to support a better society. Within this effort, it is expected that institutions will strengthen their ties with their stakeholders, evaluate their social, environmental and economic impacts, and use their resources to bring value and innovation. In this study, it is aimed to establish a model for determining the level of institutional citizenship behavior and the factors affecting these behaviors and the identification and explanations of citizen-oriented institutions in Maku Free Zone. According to the results of the study, behavioral, structural and contextual factors are effective on being a citizen-oriented organization. The mentioned institutional units, social responsibility, social accountability and corporate governance, and they also gained a good position in terms of corporate citizen behavior. Corporate units have received appropriate scores in terms of indicators such as social responsibility, social accountability and corporate governance, and have also been in a good position in terms of corporate citizen behavior.