Terörün turizm sektörüne etkisi ve kriz yönetimi
Impact of terrorism in the tourism sector and crisis management
  1. Tez No: 532006
  2. Yazar: ZEHRA YARDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle ve seyahat olanaklarının genişlemesiyle insanlar artık istedikleri ülkelere, destinasyonlara kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Bu kolaylıklar kişilerin farklı ülkeleri farklı destinasyonları görme istekleriyle birleşince uluslararası bir hareketliliğe neden olmuştur. Bu hareketliliği bir fırsat olarak gören terör örgütleri eylemlerinde turistleri hedef almaya başlamıştır. Dünya medyasında yer alan tüm bu şiddet haberleri nedeniyle seyahat eden yolcular, eylemlerin gerçekleştiği ülkeleri güvensiz olarak görmekte ve tercih etmemeye başlamaktadır. Bütün bu olumsuzluklarla karşı karşıya gelen ülkeler turizm gelirlerini ve turist sayılarını kaybetmemek adına kriz yönetim planlarını en etkili şekilde organize etmek durumundadırlar. Bu çalışmada terör ve terörizm kavramları incelenmiş ve ayrıntılı olarak özelliklerine değinilmiştir. ABD, Türkiye, İspanya, İngiltere ve Fransa'da gerçekleşmiş olan seçilmiş terör olayları turist sayısı ve turizm geliri açısından incelenmiş ve bu ülkelerin turizm talebinin ve turist sayısının etkilenmemesi adına yaptıkları kriz yönetim yöntemleri ele alınmıştır. Genel olarak terör olaylarının turizm destinasyonlarını, turist sayısı ve turizm geliri yönünden etkilemiş olduğu gerçeği üzerine değinilmiştir. Turist sayısı ve gelirindeki değişimler, terör olaylarının tekrarlaması ve bölgenin devam eden süreçte hala güvensiz olarak tanınmasıyla yaşanan krizin boyutunun büyüyebileceği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda kriz yönetim planının tüm tehditler göz önünde bulundurularak hazırlanması ve profesyonelce uygulanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the help of improvements in technology and travel opportunities, people are now easily able to travel any countries or destinations they prefer. Enhanced by desires of people to see and get around a variety of countries and destinations, these opportunities have resulted in an international mobility. Thus, terrorist organizations considering this mobility as a chance have started to target tourists in their terrorist actions. Due to news related to violence which took part in the worldwide press, travellers have started to evaluate these countries exposed to terrorist actions as unsafe and also started not to prefer the mentioned countries. Countries which exposed to these negative circumstances are obliged to organize their management plans for crises in the most effective way, in order not to lose their tourist volume and tourism receipts. In this thesis study, the concepts of terror and terrorism have been analysed and detailed specifications of these concepts have been mentioned. Some selected terrorist actions which executed in USA, Turkey, Spain, United Kingdom and France has been analysed in the context of tourist volume and toursim receipts and considered of crisis management methods implemented by countries so that toursim demand and tourist volume for these countries should not be badly affected. The truth that terrorist actions have influenced tourism destinations in the context of tourist volume and toursim recepits has also be mentioned throughout this work. In conclusion, it has been evaluated that crises experienced has a potential to increase because of fluctuations in tourist volume and tourism receipts, a regular repetition of terrorist actions and consideration of the territory which exposed to terrorist actions as still unsafe. Therefore, it has an importance that the crisis management plan should be constituted by considering all these threats and challenges and be implemented in a professional way.