1867-1878 tarihleri arasında Osmanlı basınında Ali Suavi'nin yeri ve önemi
The place and importance of Ali Suavi in the Ottoman press between 1867-1878
- Tez No: 532015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çok yönlü bir gazeteci ve Tanzimat aydını olan Ali Suavi; dönemin fikir akımları olan Türkçülük, Ġslamcılık ve Batıcılıktan etkilenmiĢ bir kimsedir. ÇıkarmıĢ olduğu gazetelerde pek çok konuya değinmiĢtir. Bunun yanı sıra, kitapları ve tercüme eserleri de bulunmaktadır. Muhalif bir kimlik olarak karĢımıza çıkan Suavi, Batının ilerlemesinden etkilenmiĢ ve Osmanlı Devleti‟nin o dönemde Batı‟daki geliĢmelerden faydalanması gerektiğine inanmıĢtır. Tenkitleri yüzünden sürgün edilmesinin yanında, yazıları sansürlenmiĢ ve hatta gazetesi kapatılmıĢtır. ÇalıĢmanın konusunu oluĢturan Ali Suavi‟nin Osmanlı basınındaki yeri, yayınlanmıĢ yazıları ıĢığında ortaya koyulmaya çalıĢılmıĢtır. Ayrıca, dikkat çekici farklı yorum ve yazıların yanına bazı değerlendirmeler eklenmiĢtir. Ali Suavi hakkında yapılan çalıĢmaların az olduğu saptanmıĢtır. Özellikle tarihsel açıdan Suavi‟nin değerlendirilmesi yeterli boyutta değildir. ÇalıĢmanın sonunda bahsedilen gazete ve belgelerden alınan metinler ekler kısmında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ali Suavi, a versatile journalist and Tanzimat enlightenment; who was influenced by Turkism, Islamism and Westernism, which were the currents of ideas. The newspapers he was referring to had many issues. In addition to this, books and translations are also available. As a dissident identity, Suavi was influenced by the progress of the West and believed that the Ottoman State should benefit from developments in the West at that time. Besides being exiled because of his criticism, the writings are censored and even the newspaper is closed. The place of Ali Suavi in the Ottoman press, which is the subject of his work, was tried to be revealed in the light of the published writings. In addition, some evaluations have been added alongside remarkable interpretations and writings. There are few studies about Ali Suavi. Especially in historical terms, Suavi is not of sufficient size. At the end of the work, the texts from the mentioned newspapers and documents are in the appendices.