New York Times gazetesi ışığında Amerikan kamuoyunun Türkiye'ye yapılan Amerikan yardımlarına bakışı (1947-1950)
American public opinion about American aid to Turkey in the light of the New York Times Newspaper (1947-1950)
  1. Tez No: 532016
  2. Yazar: RAMAZAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Amerikan kamuoyunun II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'ye yapılan ABD yardımları ile ilgili düşüncelerini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu maksatla çalışmanın birinci bölümünde II. Dünya Savaşı süresince Türkiye'nin durumu ele alınmıştır. Türkiye, II. Dünya Savaşı boyunca Müttefik ve Mihver Devletleri arasında başarılı bir denge politikası yürütmüş ve savaşın neticelenmesine kısa bir süre kala savaşa dahil olmuştur. Bu hareketteki maksat savaştan sonraki görüşmelerde masada bulabilmektir. Savaşın sonucunda ortaya çıkan iki kutuplu dünya düzeninde Türkiye'nin tarafı bir süre belirsiz kalmıştır. Bu süre zarfında ABD, Türkiye ve Yunanistan üzerindeki Sovyet tehdidini görmüş ve dönemin ABD Başkanı Harry Truman tarafından ilan edilen doktrin ile Sovyetlere karşı bu iki ülkeyi Amerikan eksenine çekebilmek için Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardım gönderilmesi kararlaştırılmıştır. Bu yardım mantığı daha sonra ABD Dışişleri Bakanı George Marshall tarafından genişletilerek ve sivilleştirilerek bugün 'Marshall Planı' diye bildiğimiz Avrupa'ya Yardım Planı oluşturulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde bu iki yardım planının detaylarına yer verdik. New York Times gazetesinin ilgili tarihlerdeki nüshaları incelendiğinde Amerikan kamuoyunun çoğunluğunun Truman Doktrini ve Marshall Planı'nı desteklediği görülmüştür fakat azınlık pozisyonunda da olsa söz konusu yardım planını desteklemeyen unsurların gerekçeleri, ABD'nin gerçek hedefini ortaya koyması bakımından, önemlidir. Bu konuda muhalefetin en güçlü argümanlarının; BM'nin by-pass ediliyor olması, Türkiye'nin II. Dünya Savaşı esnasındaki durumu ve Türkiye ile Yunanistan'ın birer demokrasi olmadığı iddiaları olduğu tespit edilmiştir. Amerikan kamuoyunda söz konusu yardım programlarının desteklenmiş olmasının sebebinin ise hükümet tarafından topluma aşılanan Sovyet nefreti ve korkusu ile Hükümet yetkilileri tarafından bu yardımların sadece insani boyutunun vurgulanmış olması şeklinde özetlenebilir. Bu çalışmanın ana bölümü olarak nitelendirilebilecek üçüncü bölümde bu hususlar detaylı bir biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to find out the US public opinion about US aid to Turkey after the Second World War. With this purpose, in the first part of the study we handled the position of Turkey during the Second World War. Turkey stayed neutral during most part of the war, but near the end, entered it, because Turkey wanted to be at the post-war conferences. After the war a new world order on which there were only two great powers came out. Because Turkey was still unsided, USA acted quickly and before Soveiet Russia, made a plan to take Turkey to America's side. The plan was sending military aid to Turkey and Greece. Three months later this aid program was broadened and modified by George Marshall to include all of the European countries. In the second part of our work we gave 'Marshall Plan' and Truman Doctrine in detail. After examining the archive documents of the New York Times newspaper, we found out that most of the US public supported Truman Doctrine and Marshall Plan. Even though they are low in number it is important to examine the reasons of dissidents because from thier perspective on can clearly see the real aim of the US while applying these aid programs. At this point opponents asked these questions: Why do we by-pass UN? Why do we help an unsided nation during the Second World War? Why do we help non-democratic governments in Turkey and Greece? When we examine the reason why did the US public supported these aid programs, We see the effect of The Us Government because it pomped Soviet Fear to public using media organs and also the government told mostly the humanitarian side of these aid programs to the public. In the third part of this topic is handled in detail.