II. Meşrutiyet Dönemi basınında kadın dergileri
Woman's magazines in the Constituional Period press
- Tez No: 532018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tanzimat döneminde toplumun sosyal ve kültürel açıdan gelişmesiyle birlikte Türkiye'de kadın dergiciliğinde ilk girişimler Tanzimat döneminde gerçekleşmiştir. II. Meşrutiyet döneminde İttihat ve Terakki'nin devlet yönetiminde etkili olmasıyla birlikte kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık verilmiştir. Kadınların toplumda sadece aile içindeki rolleri ile sınırlı kalmayıp toplumsal alanda da faaliyetler göstermelerinde olanak sağlanmıştır. II. Meşrutiyet döneminde basında özgürlüğün sağlanmasıyla kadın dergilerinde artış yaşanmıştır. Dergilerin yayınlanmasıyla birlikte kadınlar kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmede rahat bir ortam bulmuşlardır. Kadınlar dernekler kurmuşlardır böylece kadınların toplumsal hayatta aktif rol almalarında kolaylık sağlamıştır. Çalışmamızda ilk olarak Türk kadınının modernleşmesi yolunda değişimler, feminist düşünce, düşünce akımlarının kadınlara tanınan haklara yönelik düşünceleri, değerlendirmeleri, kadın dernekleri ve kadın dergilerinde yazıları olan kadın yazarlar hakkında bilgi verilmiştir
Özet (Çeviri)
The first attempt in the women's journalism in Turkey with the Tanzimat era society's social and cultural developments occurred during the Tanzimat period. II. During the Constitutional period, the Committee of Union and Progress was influential in the administration of the state and the emphasis was given to the work towards women. It is possible that women are not only limited to their roles within the family but also operate in the community. II. In the period of constitutional monarchy, women's magazines have increased with the provision of freedom at the head. With the publication of the magazines, women have found a comfortable environment without expressing their feelings and thoughts. Women have formed associations so that women can take an active role in social life. In our work, we were first informed about changes in the way of Turkish women's modernization, feminist thought, thoughts on rights recognized by women in the current of thought, evaluations, women's associations and women writers in women's magazines.