II. Meşrutiyet dönemi basınında kadın eğitimi meselesi
The issue of women's education in the press during the Second Constituonal era
  1. Tez No: 919807
  2. Yazar: ELİF ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ERSİN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
II. Meşrutiyet Dönemi Osmanlı tarihinde kadınların toplumsal konumlarının yeniden değerlendirilmesi açısından kritik bir dönemi teşkil etmektedir. Bu dönemde kadın eğitimi üzerine yapılan tartışmalar, dönemin kadın dergileri aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme sürecinde kadınların eğitiminin önemine vurgu yapan bu çalışmalar, toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yolda atılan ilk adımlar olarak değerlendirilebilir. Tanzimat ve Islahat reformlarının ardından gelen bu dönemde, kadınların eğitim hakları ve toplumsal rollerine dair çeşitli görüşler ortaya konmuştur. İslamcı, Batıcı ve Türkçü yaklaşımlar arasında süregelen bu tartışmalar, dönemin basınında geniş yer bulmuştur. Bu tez, II. Meşrutiyet döneminde kadın eğitimi üzerine yapılan tartışmaları ve bu tartışmaların dönemin kadın dergilerindeki yansımalarını detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu çalışma, dönemin kadın eğitimi tartışmalarını, sosyal, kültürel ve politik bağlamda değerlendirerek, kadınların eğitim hakkı ve toplumsal rollerine dair görüşlerin şekillenişini incelemektedir. Modernleşme sürecinde basının üstlendiği rol çerçevesinde, kadın dergilerindeki yazılar ve tartışmalar, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlama potansiyeli ile ele alınmıştır. Bu tartışmaların, kadınların kamusal hayatta daha aktif roller üstlenmesini teşvik eden içerikleri ve dönemin sosyal dinamiklerine etkileri de analiz edilmiştir. Çalışma, bu bağlamda, kadın eğitimi konusundaki söylemlerin toplumsal modernleşme üzerindeki yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Second Constitutional Era in Ottoman history represents a crucial period for re evaluating women's societal roles. Discussions on women's education during this time reached broader audiences through contemporary women's magazines. Emphasizing the importance of women's education in the Ottoman Empire's modernization process, these efforts can be seen as the first steps toward gender equality. Following the Tanzimat and Islahat reforms, this period witnessed diverse perspectives on women's educational rights and social roles. Debates between Islamic, Western, and Turkish nationalist approaches were extensively covered in the press of the time. This thesis thoroughly examines these discussions on women's education during the Second Constitutional Era and their reflections in women's magazines of the period. This study explores the debates on women's education during the period, focusing on their social, cultural, and political context. It examines how ideas about women's right to education and their roles in society were formed. The study highlights the role of the press, especially women's magazines, in promoting gender equality and encouraging women to take more active roles in public life. It also looks at how these discussions influenced the social changes of the time and aims to show how ideas about women's education contributed to modernization.