Lee Strasberg ve David Mamet'in oyunculuk yaklaşımlarında 'sihirli eğer' çalışması
Magic if' exercise in Lee Strasberg and David Mamet's acting approaches
  1. Tez No: 532026
  2. Yazar: TUFAN AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNSÜR YÜCEİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Konstantin Stanislavski'nin oyunculuk yaklaşımı olan Sistem'i eleştirerek, temelinde yine de onun bakış açısını barındırıp ondan iki farklı uca ilerlemiş olan Lee Strasberg ve David Mamet'in oyunculuk yaklaşımlarında önemli bir yere sahip olan“sihirli eğer”çalışması ele alınmıştır. İki yaklaşımın da Sistem'den aldığı çalışmanın uygulanmasında yaptığı değişiklikler ve bunlarla yöntemlerin hedefledikleri incelenmiştir. Çalışmanın Strasberg ve Mamet versiyonlarının oyuncu tarafından kullanımı, oyuncuda ve seyircide oluşabilecek benzerlikler ve farklılıklar uygulama yapılarak deneyimlenmiş, sonuçları aktarılmıştır. Araştırma, hakkında pek çok kaynak bulunan Metot ile çok az kaynak bulunan Mamet'in yaklaşımlarındaki“sihirli eğer”çalışması üzerinde daha önce bilimsel bir çalışma yapılmadığı için, akademik alana pratik bir katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this work the exercise of“magic if”which has an important place in the acting approaches of Lee Strasberg and David Mamet, , is studied. Strasberg and Mamet who are criticizing the System of the acting of Constantine Stanislavski, are basically still holds his gaze and progressed to two different points from his approach. Both approaches have examined in terms of the changes they have made to the implementation of the study from the System and their aims and methods. The experience of using the Strasberg and Mamet versions of the workshop by the actor, the similarities and differences that can occur between the actor and the audience are experienced and the results are reported. The research aims to provide a practical contribution to the academic field about“magic if”exercise, since the method has many sources yet mamet's acting approaches has very few.