Sosyal medyada içerik merkezli iletişim: Üniversiteler üzerine bir araştırma
Content-based communication in social media: A research on universities
  1. Tez No: 532034
  2. Yazar: KEMAL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler ile hayatımıza giren gelişmeler, insanların bu gelişmeleri yakından takip etmesine ve yaygın bir biçimde kullanmasına yol açan bir süreci ifade etmektedir. İnsanların sosyal ve iş hayatlarında sosyal medyanın en çok tercih edilen iletişim aracı olması ile her geçen gün önemi giderek artmaktadır. Bunun sonucu olarak kurumlar da iletişim faaliyetleri için sosyal medya uygulamalarında yer almaya başlamışlardır. Çalışma kapsamında enformasyon toplumu, iletişim teknolojilerinin gelişimi, web uygulamalarının gelişim süreci, sosyal medya ve araçlarından bahsedilmektedir. Bu süreçler halka ilişkiler ve uygulamaları bağlamında ele alınmıştır. İçerik merkezli iletişimin tanımı yapılarak, içerik merkezli iletişimin sürecine ve unsurlarına değinilmiştir. Son olarak halkla ilişkiler ve içerik merkezli iletişimin birlikte kullanımına değinilmiştir. Araştırma kısmında ise; üniversitelerin sosyal medya da yapmış oldukları iletişim faaliyetlerinde, içerik merkezli bir iletişim amacı taşıyıp taşımadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda literatürde bahsedilen sosyal medya araçlarından hangilerinin tercih edildiği, içerik merkezli iletişim sürecinin nasıl ele alındığı ve kullanım amaçları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in information and communication technologies and developments in our lives represent a process that leads people to follow these developments closely and to use them in a widespread manner. With social media being the most preferred communication insturments for people in social and business life, its importance is increasing day by day. As a result, organisation have started to take part in social media applications for communication activities. It is mentioned that information society, deveoplement of communication technologies, web application development process, social media and tools. These processes are handled in the context of public relations and practices. By defining the content-centric communication, the process and elements of the content-centric communication are addressed. Finally, the use of public relations and content-centric communication are discussed. In the research part, it has been tried to indicate that universities are carrying out a content-oriented communication purpose in the communication activities they have done in social media. In this context, how the social media tools mentioned in the literature are preferred, how the content-centric communication process is handled and their usage purposes are observed.